Pro římovskou lípu se podařilo sehnat 33 967 podpisů na zvláštní archy nebo SMS hlasovacích zpráv. Druhá Josefovská oskeruše z jižní Moravy měla dohromady asi 18 000 hlasů a dub z Branického mezivrší na okraji Prahy si v konečném součtu připsal zhruba 16 000 hlasů.

„Zapůsobilo to dost jako bomba, že jsme sebrali tolik hlasů,“ zmínil starosta, když popisoval slavnostní vyhlášení ankety v Brně. Akci pořádá Nadace Partnerství a jejím cílem je podle Pavlíny Binkové z nadace především upozornit na významné stromy zvýšit povědomí veřejnosti o jejich významu. Vyšší smysl ankety zdůrazňuje i římovský starosta, ale samotné vítězství v anketě bere jako skvělý úspěch, nejen obce.

Podpisových archů se celkem podařilo zaplnit na 1600, každý z nich stál 60 korun a Římovským pomáhala zhruba dvacítka partnerů s financováním.

Hlasy se získávaly všude možně, nejen v Římově. „Sháněli jsme podpisy i po příbuzných, zapojila se celá rodina, archy jsme dostali od známého z Římova,“ potvrdil širokou aktivitu „přátel lípy“ Pavel Svoboda z Českých Budějovic. Jeden z archů koloval i redakcí Českobudějovického deníku a do Římova putoval zcela zaplněn.

„Bylo to nadlidské úsilí. Když řekli v Brně, kolik jsme sebrali podpisů, to každému spadla brada,“ poznamenal s úsměvem Vladimír Koupal.

Exotické hlasy

Podpisy přivezl z Rijeky, kde byl na setkání krajanských pěveckých spolků a od krajanů, kteří znali lípu z návštěvy Římova, sehnal dvě stě hlasů. „Zazpívali na návsi, pod starou lípou, a bylo to velmi dojemné,“ připomněl Koupal.

Podpisy připojili při výletu do Římova i studenti a účastníci exkurze z ČVUT, takže pro lípu ze zahrady před kostelem sv. Ducha hlasovali i Mexičan, Venezuelan, Kostaričan, Rus nebo Francouz. „První hlas, který byl odeslán na nadaci byl od Františka Ringo Čecha,“ zmínil starosta jednoho z těch, kteří mají k Římovu vztah a zapojili se do ankety.

Téměř jedna třetina hlasů přišla z farností a už výběr mezi dvanáct finalistů ovlivnila i legenda spojená se zakladatelem slávy Římova, jako poutního místa, Janem Gurrem. „Podle pověsti měl páter Gurre pod stromem vidění,“ praví přihláška do ankety, kterou spoluzpracovával páter Tomáš Koňařík. Obec oslovila i školy, ale děti začaly shánět podpisy i samy. „Vážím si toho. Obzvlášť u učňovské mládeže, je to pohlazení pro duši,“ vyzdvihl aktivitu mladých lidí Koupal.

Zapojily se i instituce, například odbory životního prostředí v regionu. Z Třeboně sami zavolali, že pomohou, protože měli s anketou zkušenost.

V Brně si vyslechl slavnostní koncert houslisty Petra Svěceného a skupiny Jablkoň při vyhlášení výsledků celý autobus římovských zástupců. Úspěch v obci oslaví nadcházející neděli, kdy také vysadí u příležitosti 90 let republiky a vítězství v anketě novou lípu v části horního Římova.

Na jaře se může lípa těšit na ošetření za certifikát v hodnotě 12 000 korun, který je součástí ocenění. Téměř 800 000 korun, které nadace získala v rámci soutěže, podpoří výsadbu nových stromů v celé republice.