Mimořádná stavba oslaví v neděli 12. září „narozeniny“ – byla otevřena 9. 9. 2009. „Od té doby bylo prodáno 300 000 vstupenek, výrazně víc, než se očekávalo,“ napsala PNP.

K „opravdovému“ výročí ve čtvrtek 9. 9. 2010 v 9.09 hodiny se tu odehrála malá „předoslava“, posnídání bavorských bílých klobás. Hosté si po výstupu rampou obtáčející vzrostlé stromy připomněli význam, který tak přitažlivá rozhledna má. Ředitel Národního parku Bavorský les Karl Friedrich Sinner zdůraznil šanci turistů vidět „z očí do očí“ život v korunách stromů a „vnímat všemi smysly dynamiku přírody v každém ročním období“. Starosta Neuschönau Heinz Wolf označil stavbu architekta Josefa Stögera za maják přitahující do oblasti četnou veřejnost.

„Pojakubsku“ do Pasova

Linecký deník OÖN nabízí v pomalu končícím roce religiózních putování 2010 ještě prý dosud málo známou část jedné z „jakubských cest“, kterou je možné absolvovat do konce roku. „Putování vede v sedmi etapách z Českého Krumlova do Pasova,“ píše páteční list. Trasa Šumavou měří 134 kilometry.

OÖN popisují cestu z Českého Krumlova přes Kájov, jedno z nejstarších mariánských poutních míst v Čechách. První etapa končí ve Frymburku. Druhý den poutníci zamíří na Svatý Tomáš k ruině známé z díla Adalberta Stiftera. Vrcholem dne pak bude návštěva kláštera Schlägl, s jehož stavbou v začátku 13. století začala podle listu „kultivace oblasti, kde byl původně jen prales“. Třetí den vede trasa přes poutní kostely St. Wolfgang a Maria Trost do Rohrbachu. Pátá etapa končí ve Pfarrkirchenu mj. s kaplí Loretto s Černou Madonnou. Šestý den poutníci přejdou hranici do Bavorska. Konečným cílem je Pasov. Mapy a přesný popis trasy je na www.boehmerwald.at.

Proběhnou se pro děti

Pasov – Spolek „Sportem ku pomoci“ z dolnobavorského Haidmühle, který sbírá peníze pro těžce nemocné děti, v sobotu 11. září podnikne sponzorský běh na 53 km třemi zeměmi. Deset členů v čele s předsedou Rainerem Schmoiglem vyběhne v osm hodin od hotelu Haidmühler Hof na Nové Údolí, Jelení Vrchy a do Rakouska na Holzschlag a Schwarzenberg. Přes Frauenberg se vrátí do Haidmühle, kde budou očekáváni mezi čtrnáctou a patnáctou hodinou. „Kdo by chtěl nemocným dětem přispět, může peníze předat běžcům v místech trasy. Také v cíli, v Haidmüller Hofu, bude připravena kasička,“ píše list PNP.

Zloděj roku?

Za „nejdrzejší krádež roku“ označuje pasovský deník PNP odcizení VW Bora 60letého majitele na ulici v Pasově ve čtvrtek ve tři hodiny v noci. „Zlodějovým nástrojem byla taška se špinavým prádlem,“ popisuje list. Řidič projíždějící ulicí zpozoroval tašku v jízdní dráze. Zastavil a vystoupil, aby překážku odstranil. V tu chvíli odněkud vyběhl asi 25letý muž, skočil do auta a ujel, popsal v deníku mluvčí policie. Auto má cenu kolem 8000 eur. Pátrání po pachateli se rozjíždí. Vodítkem by prý mohla být ona „návnada“ v tašce, ale není vyloučeno, že prádlo bylo někomu odcizeno…