Ve třídách, kde spolu pětičlenné týmy soupeřily, vládla bojová nálada plná napětí. Ačkoli jsou totiž piškvorky zdánlivě jednoduchá, nenáročná hra, k níž stačí jen čtverečkovaný papír a tužka, některým borcům na jeden souboj nestačil dvacetiminutový limit.

Jak prozradila jihočeská koordinátorka soutěže Klára Kunclová, často se soutěže účastní studenti s matematickým nadáním. „Je tady velká většina těch, kteří tu nejsou poprvé, opravdu je to zajímá a jsou schopní nad tím přemýšlet jako nad šachy," řekla Klára Kunclová a dodala, že i matematikáři piškvorky hodnotí kladně.
To potvrdila Eva Draslarová, učitelka matematiky a počítačů na Česko-anglickém gymnáziu. „Tato hra určitě rozvíjí logické myšlení. Kromě toho soutěž podporuje práci v týmu. Záleží na tom, aby se tým sehrál, aby společně natrénoval jednotlivé kroky a postup, jak hrát, reagovat a dojít k vítězství," vysvětlila Eva Draslarová.

Jejich školní tým se třikrát po sobě dostal do celostátního kola. A tajemství úspěchu? „Důležité je, aby věděli, čeho chtějí dosáhnout a šli za tím soustavnou prací a pečlivým tréninkem," radí učitelka. Vysoké skóre na turnaji dosáhl Jan Kučera z hostitelského gymnázia. „Piškvorky mě baví hlavně proto, že je to úžasná logická hra, která má naprosto jednoduchá pravidla. Ale myslím si, že když se má hrát na vysoké úrovni, jednoduchá hra to opravdu není," řekl student, který miluje matematiku, fyziku a je nadšený radioamatér.

V jihočeské metropoli se včera utkalo 15 pětičlenných týmů z 6 škol a soutěž bude ještě pokračovat v příštím týdnu na Gymnáziu Jírovcova, kam je přihlášeno 18 týmů. V druhé polovině listopadu se pak uskuteční krajské kolo, jehož vítězové pojedou kreslit křížky a kolečka na celostátní finále na Masarykovu univerzitu v Brně. Celkem se v jižních Čechách soutěže 
v piškvorkách účastní 78 týmů z 37 škol.