Trojice studentů Gymnázia Jana Valeriána Jirsíka postoupila do celostátního finálového kola druhého ročníku Energetické olympiády, která se nedávno konala na Fakultě elektrotechniky ČVUT v Praze. Studenti Daniel Dvořáček, Pavel Hronek a Petr Šťastný ve finále obsadili v těžké konkurenci skvělé čtvrté místo.

Probojovat se do finále vyžadovalo předčit na 400 konkurenčních týmů. Podle zástupce ředitele GJVJ Jana Ptáčníka si studenti v Praze nejdříve vyslechli přednášky odborníků na energetiku a získané poznatky pak využili v druhé soutěžní části olympiády.

Úkolem bylo připravení prezentace představující řešení jednoho z 16 zadaných témat. Komise následně hodnotila známkami prezentaci a originalitu, komplexnost a inovativnost návrhu. Českobudějovičtí gymnazisté se nakonec umístili hodně smolně na čtvrtém místě v České republice, když třetí místo, které již bylo finančně ohodnoceno, jim uteklo o pár tisícin průměrné známky. Cenou útěchy pro trojici talentovaných mladíků je alespoň fakt, že na tři fakulty vysokých škol nemusí skládat přijímací zkoušky.