Michaela Brychová, osmnáctiletá studentka Českého reálného gymnázia, patří do týmu Volba Krále majálesu, který koncept přichystal. Připravit projekt jim prý trvalo půl roku. „Hra studentům dává možnost nahlédnout do různých koutů Budějc a dotýká se i historie,“ představuje Keškobraní. Jde prý hlavně o to najít cov nejrychlejším čase kešky, které se postupně objevují ve městě.

Hledání se účastní i osmnáctiletý Matouš Kroupa z Gymnázia J. V. Jirsíka. „Chtěl jsem podpořit naši školu a našeho krále,“ vysvětluje student. Hra mu přijde opravdu povedená a účastní se jí prý i spousta spolužáků. „Protože byli lidi od nás ze školy na výletě v Toskánsku, ovládla o víkendu Keškobraní Jírovcovka, ale v pondělí jsme si za naši školu vytvořili plán,“ vypráví student a raduje se, že se spolužáky nasbírali 19 bodů. „Je to úspěch,“ chválí si.

Kešku často nestačí najít, hledači musí vyřešit úkol, aby našli další a získali body pro školu. Úkoly přitom nejsou zrovna lehké. „Byla tam třeba básnička od Seiferta a my jsme museli uhodnout, o kom je,“ vzpomíná Matouš Kroupa. Když uhodli Masaryka, vypravili se studenti na radnici k jeho bustě, kde je čekaly další indicie na kód, který museli pro získání bodů zadat mobilem. Podle obtížnosti jsou kešky rozděleny do čtyř skupin, získat se za ně dá 8 až 20 bodů.

Podle Michaely Brychové kolikrát studenti chodí ve skupinách. „Někdo hledá, jiný píše do mobilu,“ vysvětluje. Studentka Gymnázia Jírovcova Marie Raušová říká, že se kolem kešky pohybují skupiny z více škol a je too štěstí, kdo ji zrovna objeví.

„Důležité je jet na kole, pěšky se to nedá stihnout,“ myslí si Matouš Kroupa.

S kamarádem Lukášem jednu kešku dokonce našel. „Byla to zašpuntovaná zkumavka přidělaná magnetem k zábradlí mostu,“ říká student. On i jeho spolužáci jsou prý plní entuziasmu nejen pro hledání kešek, ale pro celý majáles. „Můžete tak poznat i nové lidi,“ myslí si. Nadšení studentů vidí i Marie Raušová. „Naše třída tím žije, protože uchazeč o krále je od nás, ale potkáváme i jiné školy a baví to všechny,“ říká. Na internetu sleduje, kolik bodů jejich kandidát na krále získal. „Zatím vedeme, z královských disciplín, kešek a nohejbalu máme dvanáct set bodů,“ říká studentka.

Hraje se ještě ve středu 22. května od 15 do 23 h. „Odpoledne ve městě hledá hodně lidí, večer je to zase těžší, musíte třeba použít baterku,“ uvažuje Matouš Kroupa, který vyrazí do ulic znovu.