Čtyřdenní festival se v areálu univerzity koná od 11. do 14. listopadu. Jak uvedla Jana Velhartická, předsedkyně Unie Jihočeské univerzity (SUJU), pod jejíž záštitou studenti festival pořádají, nabídne přednášky, vernisáž nebo besedy.

"Program prvního dne festivalu nabídl besedu s chartistkou Jaroslavou Johnovou a večerní komentovanou prohlídku protektorátních Budějovic s Jane Ciglbauerem," přiblížila Jana Velhartická program.

Druhý den se návštěvníci festivalu mohou těšit na přednášku s názvem Televizní vysílání přes Železnou oponu s panem doktorem Markem Šebešem, nebo na projekci filmu Deset bodů s následnou diskusí s absolventy pedagogické fakulty roku 1969.

Třetí den se uskuteční setkání před rektorátem Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. "Setkání je poděkováním a vyjádřením úcty za odvahu a vytrvalost všem, kteří se za demokracii postavili. Na setkání s krátkými proslovy vystoupí například rektor univerzity Tomáš Machula či pamětník Radan Běhoun," uvedla předsedkyně SUJU s tím, že po krátkých proslovech následuje přesun do Studentského klubu Kampa, kde začne vernisáž výstavy pamětníka Petra Tůmy. "Ten bude předčítat ze svého deníku a představí výstavu fotografií a politických satir. Po něm návštěvníkům představí své malby fiktivních státních symbolů pan Radek Holcepl a výstavu fotografií Milionu chvilek pro demokracii uvede pan Tomáš Kuboušek," dodala Jana Velhartická.

Poslední den festivalu začne besedou s pamětníky roku 1989; Radanem Běhounem, Martinem Ehrlichem, Lubošem Dvořákem, Romanem Hajníkem a pamětníky roku 1969; Pavlem Kardmasem a Jarmilou Weinzettelovou. Celý festival bude zakončen diskusí na téma demokracie dnes. Hosty diskuse budou pamětníci roku 1989, 1969, zástupce Milionu Chvilek Tomáš Kuboušek, příchozí studenti a široká veřejnost.

"Hlavní myšlenkou festivalu je připomenout si události, díky kterým dnes žijeme v režimu demokracie a otevřít smysluplnou diskusi nad její současnou podobou. Festival demokracie se pořádá v týdnu výročí Sametové revoluce jako poděkování a vyjádření úcty za vytrvalost a odvahu všem, kteří se za demokracii postavili," řekla na závěr Jana Velhartická.

Festival pořádají studenti pod záštitou Studentské Unie Jihočeské univerzity (SUJU) a Otevřeno České Budějovice ve spolupráci s Pedagogickou a Teologickou fakultou Jihočeské univerzity a spolkem Milion chvilek festival. Více informací k programu a časovému harmonogramu celého festivalu tak lze nalézt na sociálních sítích Studentské unie Jihočeské univerzity, Jihočeské univerzity, Milionu chvilek pro demokracii, Pedagogické a Teologické fakulty.