Univerzita není fabrika. Dobeše do koše. Nejsme dojné krávy. Reformu na nás? Začněte u vás! Takové nápisy byly ve středu k vidění na transparentech v protestním průvodu studentů v Českých Budějovicích. Podobně jako na jiných místech v republice měla akce upozornit na nedokonalost vysokoškolské reformy. Účastníci kritizovali hlavně zavádění školného a omezování autonomie univerzit.

V jihočeské metropoli se do protestů zapojilo několik stovek lidí. Byl mezi nimi například Petr Prášil, který studuje poslední semestr magisterského programu na Přírodovědecké fakultě. „Vadí mi nepropracovanost připravovaného zákona. Věci tam na sebe nenavazují a to, že politici chtějí odebírat školám jejich autonomii a snižovat vliv studentů, považuji za naprostou hloupost,“ komentoval.

Výhrady má také k zavádění školného. Domnívá se, že to není přijatelné, dokud nebudou nastaveny studentské půjčky a mladí lidé nebudou mít možnost si při studiu přivydělávat prací v kampusu.

Samotnou snahu o reformu školství však vítá. „Nechci, aby z toho vyznělo, že kdo nic nedělá, nic nezkazí. Reforma je potřeba, ale nejdřív by se o ní mělo přemýšlet, mluvit s ostatními a pak jí teprve uzákonit,“ vysvětlil Prášil.

Studenti podle něj chtěli průvodem ukázat, že také existují a dát najevo svůj názor. Velká účast v Českých Budějovicích jej potěšila. Nyní doufá, že akce bude mít i dohru. „Snad se díky tomu něco změní alespoň v tom smyslu, že se reforma pozdrží a poupraví. Zase bych nechtěl, aby se všechno vzalo zpět a nedělalo nic, ale ať se pobaví se školami a návrh přepracují,“ řekl.

Podobně mluvila studentka Jarka z Fakulty rybářství a ochrany vod. Podle ní stát dělá ze studentů zdroj peněz a otroky politického systému. Nejvíce jí vadí návrh na zavedení školného či zápisného a vysoké poplatky za souběžné studium na více školách. „Nechci platit za to, že jsem chytrá,“ zdůraznila.

Hrozící poplatky za studium trápí  i Aleše Janovského, studenta Pedagogické fakulty.  Nedokáže si totiž představit, jak by mohl dobře studovat a zároveň mnoho hodin pracovat, aby si vydělal dostatek peněz na zaplacení vysokého školného. „Bylo by to hodně těžké, tak doufám, že se ještě najde nějaké rozumné řešení, kompromis,“ dodal.

Protestní akci podpořilo také vedení Jihočeské univerzity. Například zemědělská fakulta vyhlásila na odpoledne děkanské volno a řada vyučujících se přidala do průvodu. Byl mezi nimi mimo jiné prorektor pro vědu a výzkum Tomáš Polívka. „Zapojil jsem se, protože souhlasím s akcemi, které studenti organizují. Nelíbí se mi, jak ministerstvo školství přistupuje k věcným návrhům zákonů, vadí mi například nedořešený problém správních rad. Je to formulované dosti nejasně a může to vést k nebezpečným vlivům zvenčí,“ uvedl.

Zároveň ale věří, že síla studentských protestů může ještě nepříznivý vývoj zvrátit. „Kdybych nevěřil, tak tu nestojím. A už jsou i nějaké pozitivní náznaky, protože zákony měly být už dnes ve vládě a nakonec nejsou. To asi něco znamená, i když na druhou stranu zatím ještě nebyly ani oficiálně staženy,“ doplnil.

Optimismus neztrácí ani rektor Libor Grubhoffer. Je přesvědčen, že studenti se dokáží vždy ozvat, když se dějí nepravosti, a mohou tak i leccos změnit. „S akcí jsem tedy velmi spokojen. Už v úterý jsem byl mile potěšen účastí na Noci univerzit a při pochodu se jen potvrdilo, že studenti mají zájem něco dělat,“ řekl.

Středeční pochod vrcholil na náměstí Přemysla Otakara II., kde účastníci přečetli své prohlášení. To pak ještě hromadně podepisovali. Archy pak podle organizátorky Evy Křenkové nejspíš poputují na ministerstvo. Tím ale protestní akce tohoto týdne končí. Ve čtvrtek začíná univerzita slavit dvacet let své existence.