VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Studenti se na týden mohou stát stínem manažera firmy

České Budějovice - V roce 2007 získala Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích Ekonomickou fakultu. Tehdy se totiž takto zaměřené obory vyčlenily ze Zemědělské fakulty. Během pár let se Ekonomická fakulta rozrostla, má zhruba 1800 studentů, stala se první Fairtradeovou fakultou v republice.

12.1.2015
SDÍLEJ:

Ekonomická fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích začala upravovat své učebny. Největší posluchárna dostala výzdobu, která připomíná pravidla fair trade obchodu.Foto: archiv fakulty

Jednou z posledních novinek je uzavření partnerství 
s Obchodní akademií Písek. „Když jsme se setkávali s řediteli a učiteli středních ekonomických škol, ptali se nás, co by měli žáci zvládnout, aby mohli plynule přejít na univerzitu. To byl hlavní důvod, proč chtěli navázat spolupráci. Když jsme pak hledali vhodnou střední školu, zvolili jsme tu, s níž jsme měli dlouholetou spolupráci," vysvětluje děkan Ekonomické fakulty Ladislav Rolínek.

Díky partnerství se odborníci z fakulty setkávají s kolegy z obchodní akademie a řeší, jak nejlépe středoškoláky připravit na další studium. Podle Ladislava Rolínka je důležité zvládnutí dvou disciplín – anglického jazyka a matematiky. „Spolupráce je pro nás výhodná, protože díky ní k nám přijdou studenti, kteří budou pro obor lépe připraveni," dodává.

Mezi nejžádanější obory na Ekonomické fakultě patří ty, které se zaměřují na obchodní podnikání či účetnictví. Zvláštností je, že se tu mohou zájemci vzdělávat také pro regionální management. Děkan Ladislav Rolínek zdůrazňuje, že o absolventy je potom mezi zaměstnavateli zájem. „Musím se pochlubit, že z hlediska uplatnění máme nadprůměrné výsledky. Je to dáno i tím, že nabízíme poměrně širokou škálu oborů. Naši absolventi nacházejí práci ve velkých firmách i malých podnicích, ti, kdo si vyberou specializaci na cestovní ruch, mohou působit ve významných hotelích a podobně," vyjmenovává.

Partnerství uzavřela fakulta s Obchodní akademií Písek. Děkan Ladislav Rolínek podepisuje smlouvu na snímku jako druhý zleva.Ekonomická fakulta Jihočeské univerzity se před necelými třemi lety stala první Fairtradeovou fakultou v republice. „Rozvíjíme zde disciplíny, které souvisí s obchodem, a fair trade je jeden ze způsobů, jak se mohou  produkty dostat od výrobců až k zákazníkovi, přičemž tento obchod je spravedlivější. To je zajímavé, sympatické. My totiž chceme 
z našich studentů nejen vychovat vynikající ekonomy, ale také jim dát informace, že obchod lze dělat i jinak," vysvětluje Ladislav Rolínek a vyzdvihuje především pedagogy, kteří se o fair trade zajímají a pořádají přednášky.

Na fakultě je dokonce možné koupit fairtradeové výrobky. Některé nabízí zdejší obchůdek. Díky němu zároveň studenti rovnou v praxi poznávají ekonomické principy. Sami totiž navrhli podobu obchodu, vybírají zboží, nabízejí ho, učí se účetnictví, reklamě. „Nedávno například v rámci marketingové komunikace vymýšleli, jak podpořit prodej hodinek," vzpomíná Ladislav Rolínek. Obchod se podle něj osvědčil, nemine ho žádný 
z návštěvníků fakulty a mnozí si zde pořizují suvenýry.

Studium ekonomie v současné době také už neznamená jen sedět v lavici. Tak jako  biologové vyrážejí do přírody, budoucí ekonomové navštěvují podniky. „Vzniká tam velká část bakalářských a diplomových prací a jednou z našich nových aktivit je takzvané stínování manažerů. Studenti tráví celý týden 
s manažerem, absolvují 
s ním například veškerá jednání a získávají tak představu, co práce obnáší," doplňuje Ladislav Rolínek.

Ten podle svých slov také pociťuje, jak se mění přístup firem ke spolupráci s vysokou školou. „Ještě tak před čtyřmi lety bych řekl, že je těžké přesvědčit manažery ke spolupráci, ale teď už je to jiné. Firmy se otevírají, komunikace je snazší, zajišťujeme pro naše studenty už i stážová místa," popisuje. Pro podniky je to výhodné, protože tak mohou získat kvalitní zaměstnance. Často studenti dostanou konkrétní nabídku práce již během stáže. Fakulta zároveň umožňuje výjezdy na zahraniční univerzity, například do USA, Austrálie, Německa, Francie nebo Španělska.

Vedení fakulty se poslední dobou snaží vylepšovat svou budovu v kampusu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Začala tu úprava učeben. Největší posluchárna již dostala novou výzdobu, která se věnuje problematice fair trade. „Jsou tam polepy stěn na toto téma, informace, fotografie. Myslíme si, že prostředí je nyní pro studenty příjemnější a chystáme podobné úpravy dalších učeben. Všechny budou zaměřeny na nějaké téma," komentuje PR manažer Ekonomické fakulty Petr Štumpf.

Jedna místnost by měla být věnována památce první ženy v čele Jihočeské univerzity, rektorky Magdaleny Hrabánkové, která zemřela v roce 2011. Další učebny budou připomínat významné podnikatele kraje, například Vojtěcha Lannu nebo rodinu Zátků. „V učebnách zachytíme jejich příběhy. Je z nich totiž vidět, že ani významní podnikatelé nebyli vždy úspěšní. Leckdy museli narazit, překonat nějakou překážku, aby zjistili, kudy vede správná cesta. A právě to je potřeba ukazovat studentům," dodává Petr Štumpf.

Autor: Andrea Zahradníková

12.1.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři 30 000 Kč

Mechanici a opraváři zemědělských, průmyslových a jiných strojů a zařízení MISTR VÝROBY. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, Vyučení ve strojírenském oboru, Dobrá orientace v technické dokumentaci, Manuální zručnost, schopnost samostatné práce, pečlivost, zodpovědnost, časová flexibilita, řidičské oprávnění sk. B,, Náplň práce: Vedení a organizace týmu lidí, Montáž CNC stojů, Zaměstnanecké výhody: , Možnost cestování v rámci servisu a instalace strojů, zaměstnání ve stabilní společnosti, , Kvartální prémie, podnikové stravování. Pracoviště: Grey circle a.s. - pištín, 373 46 Pištín. Informace: Hana Martinková, +420 735 173 404.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 20 000 Kč

Chovatelé a ošetřovatelé skotu, koz a ovcí OŠETŘOVATEL SKOTU. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Praxe není nutná, zaučíme, řidičský průkaz sk. T, znalost práce na PC, samostatnost, manuální zručnost, Náplň práce: drobné technické práce, oprava drobných mechanických a elektronických závad, práce na dojících robotech. Pracoviště: Zemědělské družstvo "skalka", 373 84 Dubné. Informace: Děkanová, +420 606 676 991.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 30 000 Kč

Technici elektronici technologové, normovači TECHNOLOG. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Co bude Vaším úkolem: vytváření a schvalování pracovních postupů, podpora výroby, zavádění nových technologií, zařízení, výrobních postupů a výrobků a podílení se na jejich dalším zdokonalování, zajištění dodržování všech zavedených postupů a procesů, provádění kvalifikace nových strojů a procesů, provádění a podpora lean managementu, identifikace a zavádění nápravných opatření vzhledem k zákaznickým reklamacím a vzhledem ke snižování zmetkovitosti, informování nadřízeného, mistra, vedoucí logistiky, vedoucího řízení jakosti v případě nestability nebo neuvolnění procesů, aktualizace FMEA, pravidelný reporting, Naše požadavky: SŠ/VŠ vzdělání technického směru (strojní nebo elektro), praxe na obdobné pozici výhodou, němčina nebo angličtina na komunikativní úrovni - komunikace s kolegy v Německu, znalost SAP, štíhlé výroby výhodou,znalosti práce na PC (MS-Office) jsou samozřejmostí, znalost tematiky 8D, metod Ishikawa, Kaizen, FMEA, 5Why, 5S, Nabízíme: uplatnění a seberealizaci v nadnárodní firmě s denním využitím cizích jazyků, dobrou dostupnost, parkoviště v areálu firmy, pružnou pracovní dobu, týden dovolené nad rámec ZP, dotované stravování v areálu firmy, osobní ohodnocení na základě stanovených cílů, příspěvek na dopravu, příspěvek na penzijní pojištění, jazykové kurzy, pitný režim, zvýhodněné tarify mobilních telekomunikačních služeb, Nástup možný ihned. Pracoviště: Mektec cz s.r.o., Rudolfovská tř., č.p. 204, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Informace, .

Stavebnictví - Stavebnictví Stavbyvedoucí 30 000 Kč

Hlavní stavbyvedoucí HLAVNÍ STAVBYVEDOUCÍ (MODULOVÝCH STAVEB). Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: VŠ vítána. Vzdělání v oboru pozemní stavitelství. Autorizace vítána. Praxe v oboru alespoň 3 roky. ŘP sk. B. Časová flexibilita. Dobrý zdravotní stav. Manažerské schopnosti. Komunikativnost., Náplň práce: Samostatné, pečlivé, odborné zodpovědné a hosporádné řízení stavby. Zastupování společnosti vůči jednateli, projektantovi, veřejnoprávním orgánům a subdodavatelům. Řízení a koordinace pracovníků i kapacity subdodavatelů. Soulad s uzavřenými smlouvami o dílo. Kontrola průběhu zakázek (termíny, kvalita, technoligické postupy, rozpočet, soulad, s PD atd.). Řízení více realizací. Vhodné pro uchazeče z Prahy a okolí. Možnost ŽL. , Životopisy s fotografií zasílejte na renata@pradast.cz. Pracoviště: Pradast, spol. s r.o. - pracoviště sosní, Sosní, č.p. 949, 373 72 Lišov u Českých Budějovic. Informace: Renata Steinbauerová, +420 702 283 480.


Pokud někoho trápí nadváha, tak se může obrátit na Zuzanu Arnoštovou.

Dítě z obezity jen tak samo nevyroste

Nehoda nákladního auta u Netolic.

Netolice právě teď: Objížďka na Novou Hospodu je do pěti uzavřená

Smuteční obřady

České Budějovice - Poslední rozloučení v Obřadní síni českobudějovického krematoria.

Běžci brodili Vltavu s pomocí lana

Boršov nad Vltavou – Boj s časem i sebou samým, to je krosový běh. Vyzkoušet si svou vůli i schopnosti mohli zájemci o uplynulém víkendu i na Českobudějovicku.

Hasiči a sportovci slavili výročí společně

Planá – Dvoje oslavy připravili v sobotu v Plané. Už 95 let sboru dobrovolných hasičů a 80 let sportovního klubu. K vrcholům programu patřila dražba dresů podepsaných Jaromírem Jágrem a Tomášem Rosickým. „Výtěžek chceme dát na dětský domov v Boršově nad Vltavou,“ zmínil starosta Plané Tomáš Pintér.

Řezbáři vytvoří bystu čestného občana Dačic.

Dačice – Návštěvníci mají možnost sledovat až do pátku vždy od 8 do 18 hodin, jak se neopracované kmeny mění v překrásné sochy. V Kancnýřově sadu na Palackého náměstí letos vznikají sochy z topolového dřeva, které se pak stanou ozdobou dačických městských interiérů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT