Mezi více než dvěma tisíci studentů budějovické Vysoké školy technické a ekonomické (VŠTE) opět zavládla nejistota.

Náměstek ministra školství totiž zástupcům školy na společné schůzce sdělil, že chce VŠTE zrušit. Samotné ministerstvo je přitom už dříve ujistilo, že nic takového nehrozí.

„Nastoupila jsem do prváku a najednou tohle. Jsem z Blatné, a kdyby škola skončila, asi bych musela jít pracovat. Do Prahy nechci a ani na to nemám peníze,“ komentovala Jana Viktorová, jedna z téměř 1300 novopečených studentů.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) uvažovalo o zrušení vysoké školy již letos na jaře, to však zvedlo velkou vlnu nevole a úřad po volbách od záměru upustil. „MŠMT žádné kroky ke zrušení vysoké školy nepodniká,“ píše se v dopise z letošního 12. července.

Také proto přijala VŠTE velké množství studentů do prvních ročníků, na ty však nyní čekalo nemilé překvapení. „Na jednání 6. října nám náměstek Kryštof Hajn řekl, že nás zruší,“ popsal rektor Marek Vochozka.

Podle jeho slov se ale škola opět bude bránit, zatím neexistuje zákon, jímž by mohla být zrušena, a na své straně má i jihočeského hejtmana.

Hejtmana Jiřího Zimolu zpráva o znovuotevření otázky zrušení českobudějovické VŠTE velmi překvapila. „Měl jsem za to, že tlaky na zrušení formou schválení nového zákona ustaly,“ řekl s tím, že proti likvidaci školy byl již na jaře a stejně tak je tomu i nyní. Také proto se chce brzy osobně setkat s ministrem školství Josefem Dobešem a zeptat se jej, co skutečně zamýšlí.


Dobeš se v současné chvíli k celé kauze nechce vyjadřovat. „Ministr pozastavuje jakékoli oficiální i neoficiální aktivity spojené s Vysokou školou technickou a ekonomickou až do výsledků hodnocení akreditační komise. To by mělo být dokončeno v listopadu, dodal tiskový mluvčí ministerstva Václav Koukolíček.

Podle Zimoly má VŠTE v Jihočeském kraji své místo. Mimo jiné také kvůli plánované dostavbě Jaderné elektrárny Temelín. „Zároveň ale zdůrazňuji, že by měla stále dbát na to, aby byla technického zaměření, protože právě tyto obory tu chybí,“ uvedl. Škola má nyní akreditované tři obory s řadou specializací. Navštěvuje ji zhruba 2100 studentů. Rektor Vochozka se domnívá, že maturanti sem míří proto, že zde kladou důraz na praxi. „Vznikli jsme jako profesní vysoká škola, která má nabízet alternativní vzdělání k univerzitám, a proto na trhu obstojíme,“ zdůranil.

Na schůzce s náměstkem ministra dále zaznělo, že má škola předat svůj areál kraji a studenti přejít na Jihočeskou univerzitu nebo České vysoké učení technické v Praze. Vochozka však připomíná, že na těchto školách nejsou zcela stejné obory, studentům by pak nebyla uznána řada předmětů, museli by studovat déle a pro některé z nich by změna znamenala nemalé komplikace. „Přestup by mi vadil, jsem tu spokojený,“ potvrdil student David Mejzlík. Zimola zároveň popřel, že by kraj měl nějaký zájem na tom, aby dostal zpět areál VŠTE.

Celé jednání, které se uskutečnilo 6. října, bylo podle Vochozky šokující také tím, jak se choval náměstek Hajn. Byl prý agresivní, povýšenecký a představitelům školy dokonce vyhrožoval. Ti na něj proto podali trestní oznámení. Sám náměstek ve středu vzkázal, že se nebude vyjadřovat, ministr Dobeš však podle Koukolíčka přijal nad případem budějovické VŠTE osobní dohled.