Řidiči mířící pro nová auta, první studenti v univerzitní knihovně anebo fotbalisté budějovického Dynama na premiérovém „pokaranténním“ tréninku. I na jihu Čech začalo postupné uvolňování koronavirových opatření. Povolené jsou i svatby do deseti lidí. V krajském městě jsou na konec měsíce dubna některé nahlášené.

V českobudějovickém autosalonu CB Auto bylo pondělí poklidné. „Příliv zákazníků je pozvolný, ale čekal jsem to,“ popsal situaci v autosalonu Michal Král, vedoucí prodeje pobočky CB Auto v Českých Budějovicích, kde se specializují na prodej vozů VW, Škoda, Seat, Mazda a Kia. Po uplynulý měsíc byl u nich možný jen servis vozidel. „Prodej byl zakázán, v případě potřeby jsme s klienty mluvili telefonicky,“ řekl s tím, že zákazníci si museli na svá nová objednaná auta počkat. „Výdej vozidel nebyl povolen, takže teprve teď je budeme postupně předávat,“ uvedl Michal Král. Kdy se podle něj projeví měsíční pauza ve výrobně aut na čekacích lhůtách zákazníků? „Bude to podle mě v řádech týdnů, odhaduji to tak na čtyři až šest týdnů,“ dodal.

Knihovna, Ilustrační foto.
Knihy po navrácení putují do karantény

Jihočeská univerzita od pondělí obnovila částečně provoz akademické knihovny. Ve výpůjčním okénku si mohou čtenáři vyzvednout předem rezervované publikace. Knihovna po dobu nouzového režimu zavedla objednávkový a rezervační systém. Svou objednávku musejí čtenáři nejdříve zaslat na e-mail: library@lib.jcu.cz. Ředitelka Akademické knihovny Helena Vorlová uvedla, že katalog knih je volně dostupný na internetových stránkách knihovny.

Po vyřízení objednávky obdrží čtenáři potvrzení a objednané knihy pracovníci knihovny připraví k výpůjčnímu okénku. Knihy zapůjčené v Akademické knihovně můžou čtenáři odevzdávat zatím pouze prostřednictvím samoobslužného zařízení umístěného u služebního vchodu do knihovny. „Vrácené knihy jdou poté na několik dnů do povinné karantény,“ uvedla