V budově v Dukelské ulici byla dokonce k vidění i počítačová studie dánské Kodaně ukazující, jak vypadá město dnes a jak může vypadat za třicet let.

Pro studenty několika oborů PFJU se ve středu uskutečnil malý poznávací exkurz na téma územní plán a modelovým příkladem pro setkání se stala tak zvaná Jižní spojka v Českých Budějovicích – plánovaná silnice od Litvínovic po Mladé. Z improvizovaného pódia promlouvali postupně zástupci magistrátu, občanů nebo specialista z oboru dopravy či architekt. Největší úspěch sklidil architekt Miroslav Vodák z ateliéru NOLIMAT, když předvedl, jak ukazují v Dánsku současnost Kodaně a její budoucnost. Propracovanou prezentaci podbarvila působivá moderní hudba skupiny Chemical Brothers a odměnou byl Vodákovi upřímný potlesk. „Vidím základní problém v tom, že státní správa nedokáže lidem prezentovat územní plán způsobem, který by byl srozumitelný,” uvedl v této souvislosti mladý architekt a doplnil, že Dánsko je v tomto ohledu pro mnoho lidí vzorem. Vodák ale také naznačil, že má i další výhrady k postupu města v některých architektonických otázkách.

Výtky vůči úřadům vyjádřil i Tomáš Mráz, který patří ke kritikům Jižní spojky. Mráz naznačil, že na úředních deskách se pod suchými čísly silnic a pozemků skrývají věci, kterých si běžný člověk ani nevšimne. V diskusi ale také zaznělo, že současný stav jen odpovídá platným zákonům. Obce by musely dělat něco navíc, aby přiblížily veřejnosti své záměry.

Postup města Budějovic je ale z hlediska územního plánu kritizován i z jiného úhlu pohledu. Například zastupitel Stanislav Rataj konstatoval, že město by mělo mít napřed hotovou infrastrukturu a pak prodávat pozemky. Za chybný označil postup, jestliže se infrastruktura buduje podle přání developerů.

Překvapivá byla účast studentů na debatě, možná i proto, že se hodně točila kolem Jižní spojky. Posluchárna byla na začátku zaplněná do posledního místa. „Myslím si, že je to dobře, uspořádat takovouhle akci,“ řekla k úsilí organizátorů Michaela Salzerová, studentka 2. ročníku a dodala, že i pro posluchače univerzity to byla přínosná akce. „Souhlasím s tím, že lidé potřebují od úřadů víc informací,“ doplnil svůj postřeh k besedě Jiří Studnička ze 3. ročníku.

Organizátory to potěšilo. „Účast byla hodně dobrá,” zdůraznila Eva Bažantová, která spolu s Jolanou Koubovou akci připravila. „Bojím se, že jsem součástí pasivní generace, která jen přihlíží. Jsem ráda, že kolegové přišli. To je podle mě první krok k tomu, aby se obecně začali víc zajímat o společenské dění,” dodala Bažantová. Jeden z cílů debaty podle sympatické studentky totiž byl, aby v rámci předmětu geografie ve veřejné správě zájemci poznali, jak je možné se zúčastnit práce na územním plánu. „Chtěla jsem, aby kolegové získali rozhled, aby měli víc informací a aby viděli, že každý může přispět do diskuse,” řekla na závěr Bažantová.