Vybraná osmička studentů nyní dva týdny poznává zdravotnický a sociální systém České republiky. V Českých Budějovicích například tento týden navštívili Střední zdravotnickou školu a Vyšší odbornou školu zdravotnickou (VOŠZ).

Právě studenti z VOŠZ měli pro hosty připravené prezentace zaměřené jednak na zdravotnické studium u nás, jednak třeba na systém zdravotnického a sociálního pojištění. „S americkými hosty jsme navštívili i českobudějovickou nemocnici, neonatologické oddělení a oddělení plastické chirurgie," přiblížil další body programu ředitel zdravotnické školy Karel Štix.

Američané přitom už před odjezdem do Evropy absolvovali seminář kvůli seznámení s evropským zdravotnickým systémem. Přesto se na osobní zkušenost těšili. „Chceme vidět, jaké je vybavení v nemocnicích, a potkat se osobně s lidmi z personálu," zdůraznila jedna ze studentek Sur Inder Kocherová. Připojila, že by na českém zdravotnictví asi nejvíc ocenila propracovaný systém vzdělávání. V USA může jako sestra pracovat člověk už po dvouletém kurzu. V České republice je základem čtyřleté studium na střední zdravotnické škole.

Až bakalářský program na vysoké škole je podle Sur Inder Koucherové  podobný české střední škole. K systému zdravotnictví v USA studentka z Chicaga poznamenala, že jsou mezi jednotlivými zařízeními znatelné rozdíly a že záleží na tom, jaké má kdo pojištění. Kdo nemá žádné, může očekávat jen minimum péče. Do center, kde se poskytuje péče zdarma, je potom už jen objednání záležitostí velmi dlouhé čekací doby.

Jakýmsi návratem ke kořenům byla návštěva České republiky pro zdravotnici a pedagožku Lindu Graf. Její prarodiče totiž pocházeli z malé vesničky na Strakonicku. „Je to tu úžasné, jsme nadšení. Jen moje čeština je opravdu hrozná, naštěstí tu skoro všichni umí anglicky," pochvalovala si Linda Graf.

V jižních Čechách ji překvapila celá řada věcí. Zaujalo ji, jak moc tu lidé poslouchají americkou hudbu, i to, že skoro každý jezdí na kole. „U nás v Chicagu by to tak nešlo. Je to obrovské město se spoustou aut, takže vyrazit do hustého provozu na kole je opravdu nebezpečné," komentovala.

Velký dojem na ni udělaly také samotné nemocnice. Například tu českobudějovickou označila za špičkovou. „Zajímavé je také porovnávat, jak tu funguje celý zdravotnický systém. Například pojištění je u nás úplně jiné a návštěva lékaře vyjde pak člověka mnohem dráž než tady," dodala.