Město zdarma získalo dvě studie měnící suchovrbenské náměstí a prostor před kulturním domem Vltava. Dnes už bývalí studenti stavárny Petr Kováč, Adam Kořínek a třeťačka Alena Štěchová vyhráli v hlasování občanů o nejlepší návrh změnu těchto dvou míst. Šlo o nápad Nadačního fondu Jihočeské naděje, jejíž zakladatel Martin Kuba uvádí pozitiva projektu: „Studenti se mnoho naučí, obyvatelé si řeknou, co konkrétního by uvítali, a město získá kvalitní podklady pro další využití.“ Vedení města se práce studentů velmi zamlouvají. V září se rozjede další kolo a budějovičtí občané mohou začít zasílat tipy na lokality, s jejichž využitím či vzhledem nejsou spokojeni, na stránky Jihočeských nadějí a mediálních partnerů – Deníku a Jihočeské televize.

Ke studentským úpravám dvou kontroverzních lokalit Jan Němec, hlavní architekt města České Budějovice, řekl: „Je dobře, že se studenti zajímají o dění ve městě, protože tím přebírají za něj zodpovědnost. A přišli na podstatné věci. Připravíme vyhlášení výběrového řízení na pořízení projektových prací. Rád bych, aby mladí tvůrci s námi spolupracovali po celou dobu, neboť prací architekta není pomalovat papír, ale postavit dům nebo u nich realizovat prostor, který si vybrali. Je důležité, aby viděli, za jakých podmínek realita vzniká, aby si všechno osahali, poznali, že architekt se musí neustále rozhodovat. Vždy se totiž musí něco obětovat, aby bylo možné jiné získat.“Studentka třetího ročníku Alena Štěchová se zaměřila na prostranství před kulturním domem Vltava. Také ona se setkala s občany, aby vyslechla a zapracovala jejich připomínky a návrhy, aby uspokojila co největší škálu obyvatel. „Použila jsem tři hlavní myšlenky – zazelenit prostor, který je suchý, velmi prašný, kde se vzduch ani nehne, pak úhlopříčné rozdělení náměstí chodníky, aby bylo lépe průchozí a lidé jako teď nechodili přes zeleň a fontánu. Třetím cílem bylo vytvořit vhodné podmínky pro maminky s dětmi,“ shrnula svou práci s tím, že ráda bude dál s radnicí spolupracovat na dotažení svých nápadů do konce a zapojí se i v příštím roce.

Dvě studie museli spojit v jednu Petr Kováč a Adam Kořínek. „Stálo nás to tři dny, flašku dobrého rumu a dvě vína. Je tam celý Petrův park, moje kavárna, zastávka a dětské hřiště. Překvapivě to k sobě ladí,“ konstatoval Adam Kořínek.

Tři vítězní tvůrci dostali šeky po 10 000 korunách od Nadačního fondu Jihočeské naděje a domluvená stáž v budějovickém architektonickém ateliéru jim umožní sledovat, jak vypadá praxe.