„Většina škol nasbírala v průměru mezi 500 a 800 dopisy, což je velmi potěšující výsledek,“ uvedla koordinátorka Amnesty International Jindra Pařízková. Českobudějovičtí studenti získali v ulicích města 1006 podpisů.

Celá akce je oslovila natolik, že se rozhodli v této aktivitě pokračovat a sami se ujali psaní apelů. „Sbírali jsme podpisy pro Amnesty International a řekli jsme si, že bychom do toho mohli zapojit i školu,“ řekl včera student biskupského gymnázia Václav Rameš k nápadu psát dopisy pro mezinárodní organizaci rovnou na gymnáziu.

„Budeme psát urgentní apely v angličtině,“ doplnil spolužáka Jan Dvořák, další student ze 2. C čtyřletého gymnázia. Spolu s nimi se ve třídě sešlo asi patnáct mladých lidí.

Podle aktuální zprávy Amnesty International ČR, která hodnotí květnovou akci dopisy v ulicích, odešlo do Číny 11 100 dopisů upozorňující na porušování lidských práv – a to v zemi, která pořádá olympiádu.

„Věříme, že dopisy pomohou oběma novinářům i tibetské umělkyni, stejně jako přispějí ke snížení počtu trestů smrti v Číně, nebo ještě lépe k jejich úplnému zrušení,“ dodala Pařízková.

Právě dopisy zaměřené na kritiku vysokého množství provedených trestů smrti v Číně, které takřka dosahují počtu provedených trestů smrti v celém světě, podepisovali lidé v českých městech nejčastěji.