České Budějovice – Osm set tisíc korun by měla stát studie, která má naznačit budoucnost Jihočeského divadla. Dokument má ukázat, jak by mohl vypadat a co by mohl nabídnout nový objekt, který by mohl vyrůst na Mariánském náměstí v Českých Budějovicích.

Rada města už při posledním jednání schválila, že by studii financoval Nadační fond Jihočeského divadla, ve kterém je podle náměstka primátora Jaromíra Talíře zastoupeno například několik významných firem z města, Jihočeská univerzita nebo Jihočeský kraj. Memorandum o spolupráci města a nadace by ještě mělo potvrdit zářijové zastupitelstvo. „Strategický plán města obsahuje výstavbu budovy divadla na Mariánském náměstí,“ připomíná Jaromír Talíř. Studie by mohla být hotova ještě letos.

Se spoluúčastí města, kraje a státu počítá strategický plán Českých Budějovic, pokud se týká financování nového objektu pro Jihočeské divadlo. Mohl by vzniknout na Mariánském náměstí.

Podle náměstka primátora Jaromíra Talíře se v krajském městě nestavěla od 60. let minulého století podobná budova se společenským zaměřením. Cesta k ní je ale teprve na začátku.

Nadační fond Jihočeského divadla, který pomáhá například s uvedením některých nákladnějších inscenací, nyní nabídl, že by zaplatil zhruba 800 000 korun. Částka má posloužit k tomu, aby studie prověřila, co vše může prostor na Mariánském náměstí divadlu nabídnout, „kolik“ by se toho do nového objektu vešlo.

Sto let zpárky se bude slavit 24. a 25. srpna hlavně na náměstí. Na čtyřech místech v centru budou 25. srpna vyprávět babičky budějovické pověsti.Vizualizace: Borovka Event
Na slavnostech uslyšíte pověsti městaZákladní podklady pro studii už má nachystané ředitel divadla Lukáš Průdek. „Připravil jsem materiál, ve kterém jsou dvě varianty,“ říká ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek. Jedna varianta předpokládá, že by v nové budově byly opera a balet, jako hudební produkce a studiová scéna pro Malé divadlo. Činohra by zůstala v historické budově v centru Budějovic na nábřeží Malše. Jako další možnost přichází do úvahy budoucí přesun všech čtyř nynějších souborů do nového objektu.

Jak ale upozorňuje náměstek primátora Jaromír Talíř, nemělo by to dopadnout jako například v Plzni, kde nový objekt měl vyhovět všem, ale nakonec zcela nevyhovuje nikomu.

Studie, kterou by měla financovat nadace podporující divadlo, má prověřit nejen prostorové možnosti Mariánského náměstí, ale podle Lukáše Průdka i ekonomiku provozu a investiční náročnost záměru.

Následně by se také mohla stát základem pro zadání podmínek architektonické soutěže, kterou považuje Jaromír Talíř za nezbytnou. „Ten proces by mělo mít ve své režii město,“ zdůrazňuje Jaromír Talíř. Náměstek primátora dodává, že podle jeho představy by činohra mohla zůstat v současných prostorách, protože je připravena i jejich rekonstrukce, která by například zvýšila počet míst v hledišti.

Do současného areálu budov na nábřeží Malše se v nedávné minulosti investovalo například při vzniku nové studiové scény v podkroví. A město mimo jiné zakoupilo pro potřeby divadla od restituentů objekt, kde je třeba kancelář předprodeje.

Jiří Šilha z Českých Budějovic
Pamětník: Větší strach měli Rusové