„Je to podle chalupy. Některá studna a má vody dost. Ale když jsou v chalupě víc jak dvě rodiny a nemají vydatnou studnu, rozmýšlí se ráno, jestli si vyčistí zuby nebo půjdou na záchod,“ popsal dopady suchého a teplého počasí Bína.


Navíc ve studnách s nízkou hladinou není ani kvalita vody záviděníhodná.


Obtíže mají podle starosty i zdejší farmáři. Pro vodu vyrážejí do rybníka nebo k jinému zdroji a dobytek napájí jedině díky tomu, že vodu dovezou domů v lejtech. Pro vodu do rybníků například na zalévání zahrady, musí chtě nechtě jezdit i další obyvatelé malé obce na Trhosvinensku.
„Hladina podzemních vod je pod dlouhodobým normálem,“ potvrdil neutěšený stav na dotaz Deníku hydrolog Václav Velek z Českého Hydrometeorologického ústavu. „Hlavně se projevuje v mělčích vrtech a studních, ale více než hloubka studny rozhoduje vydatnost zdroje,“ poznamenal Velek.


Sucho je podle Velka způsobené několika faktory. Vliv mají jednak poslední horké měsíce, z nichž některé jsou ve srovnání dlouhodobého průměru i srážkově nedostatečné.


V dubnu například spadlo v Č. Budějovicích jen 1,9 mm oproti průměrným 47 mm. V květnu se naštěstí počasí „umoudřilo“ a napršelo 85 mm, což je 120% normálu, ale deficit to úplně vyrovnat nestačilo. Srážky totiž chybějí už od letošní zimy. „Pokles hladiny podzemních vod je způsoben také absencí sněhové pokrývky,“ připomněl Velek druhou skutečnost, která ovlivňuje podzemní vody.


Ve zmíněném Petříkově, obci se třemi sty obyvatel a dvěma osadami, chybí obecní vodovod. O to hůře se vyrovnávají se suchem. Současný stav ale chtějí v příštích letech změnit. „Letos jsme už vydali dva miliony korun. Příští rok bychom chtěli vodovod dokončit,“ uvedl Luděk Bína.
Obec má zatím hotový vrt hluboký 55 metrů, který by měl dostatečně zásobit většinu Petříkova. Okrajová část obce a osady Těšínov a Jiříkovo Údolí se ale obecní vody z finančních důvodů nedočkají.


„Všechno stojí peníze. Jihočeský kraj nám určitou částkou přispěje. Jinak jsme odkázaní na to, kde co zažádáme a kde nám co dají,“ poukázal na mizivé možnosti malé obce při mimořádné investiční akci petříkovský starosta.