Nelíbí se jim rozšiřování bezzásahových míst v parku, kde dříví zůstává a hrozí kůrovcová kalamita. Obrátili se proto na vládu ČR, aby o ochraně přírody rozhodla.

Rozhodnout musí vláda

„Vyzvali jsme vládu, co je v parku veřejným zájmem,“ řekl krajský radní Jiří Netík. Při současném stavu se prý zhoršují životní podmínky obyvatel Šumavy.
„Ať vláda určí, zda o Šumavě má rozhodovat pouze několik lidí a jediný resort čili ministerstvo životního prostředí,“ říká hejtman Jan Zahradník.


Problém je ve vykládání pojmů o ochraně přírody v parku. Jinak ji vidí ochránci přírody, jinak zastupitelé kraje a místních obcí.
Zastupitelé chtějí po vládě, aby schválila nový zákon o Šumavě.


„Chceme, aby v Radě parku byli oficiálně i zástupci Jihočeského a Plzeňského kraje,“ doplnil hejtman.
Správa parku nařčení odmítá. „Oba kraje mají zastoupení jak ve výkonném výboru Rady, tak i v Radě NP,“ říká mluvčí parku Radovan Holub. „Problém je u vysvětlování pojmů zachování typického vzhledu krajiny. Šumavská krajina se rozvíjí po staletí. Národní park by měl přírodní bohatství ochraňovat a snažit se o zlepšení prostředí.“


Rozdíly jsou v pohledu, zda nechat na částečné ploše parku přírodu vlastnímu vývoji, respektive jak velká má tato plocha být.


„Hlavním problémem je ale neochota se domluvit,“ pokračuje Holub. „Ze šumavského parku nelze udělat továrnu na dřevo. Je třeba přijmout kompromis a domluvit se na stavu, přijatelném pro všechny.“