Pod záštitou starosty Jürgena Duppera si naši bývalí krajané připomněli i 50 let patronátu města Pasova. „Akce se zúčastnilo několik stovek lidí v krojích a s vlajkami jednotlivých sdružení,“ napsal deník PNP.

„Město se stalo vyhnancům a uprchlíkům z Čech druhým domovem,“ řekl místopředseda sdružení Franz Payer před četnými hosty. Pasov je pro ně místem výměny názorů, shledávání a boje proti zapomnění, platformou kulturních akcí, ujistil podle listu po uctění památky obětí čerstvého útoku v Oslo.
Slavnostní akt převzetí patronátu Pasova nad Šumaváky se konal 17. července 1961, připomněl na shromáždění spolkový předseda Šumaváků Ingo Hans. Město poskytuje dodnes organizaci pomoc k integraci, péči o potřebné k a uchování kulturního dědictví.

„Vyhnanci si dali ve své Chartě 1950 za cíl společnou Evropu a k jejímu uskutečnění spolupůsobí,“ řekl Hans dále. PNP k tomu dodává, že roste i porozumění mezi sudetskými Němci a Čechy a že také Šumaváci chtějí sblížení přispět. „Mnoho krajanů pečuje o pamětní místa a rozvíjí přeshraniční kulturní spolupráci, organizuje pobyty, kontakty mezi školkami a školami,“ dodal v PNP Ingo Hans.

Žena: práce za tisíce

Kdyby byly matky „na plný úvazek“ placeny za úklid a vaření obvyklou hodinovou mzdou, dostaly by v Rakousku ročně čistého 42 000 eur. Vychází se z platu 11,50 eura na hodinu. Píše to deník OÖN na základě britské studie.

Podle ankety 3000 matek s alespoň jedním dítětem do 16 let je jejich pracovní penzum týdně 70 hodin. Z toho zaberou úklid a vaření 1:09 hodiny denně, praní 51 minut atd. „V oněch 70 hodinách jsou ale i nakupování, návštěvy u lékaře, doprava dětí, pomoc při domácích úlohách a uspávání,“ poznamenává linecký deník. „Šťastná je z této situace jen každá šestá. Spokojenější by byly, kdyby měly denně alespoň jednu hodinu pro sebe. To si přeje každá druhá, pro 83 procent žen je to ale jen sen.“ Každá třetí matka s dětmi spí v noci méně než šest hodin.

Veletrh Šumavy

Na osvědčenou koncepci sázejí i letos pořadatelé Veletrhu Šumavy, který bude 5. – 7. srpna v Ulrichsbergu. K těmto pravidlům patří i volný vstup a prý i rozumné ceny, aby nepřesáhly možnosti rodinných návštěv.

Tématy výstavy jsou zemědělství a lesnictví. „V Roce lesa se uskuteční poprvé mezinárodní mistrovství řezbářů s motorovou pilou, jehož se zúčastní umělci z Rakouska, USA, Japonska, Anglie, Walesu a Bulharska,“ uvádí list OÖN.

Projekt umělecké univerzity v Linci „BAUernSTOFF“ předvede užití dřeva, lnu, vápna, hlíny, rostlinných olejů atd. jako odolných stavebních materiálů.
Výstava je koncipována jako lidová slavnost, takže na ní opět vystoupí i vynikající folklorní skupiny. Atraktivní bude nepochybně i šplhání po stromech (viz foto).

Plavení v Ježové

V Ježové – Igelbachu bude 3. srpna další slavnost plavení dřeva. „Už přes deset let je zvykem pořádat na plavebním kanále letní slavnosti k připomenutí historického stavebního díla a jeho význam pro region,“ píše list OÖN. Tentokrát ukázky doprovodí muzikanti s alpskými rohy ze St. Oswaldu, kteří zahrají od 13.45 h. Asi od 14.30 začnou ukázky plavení.

Kolik prázdnin školkám?

Rakouské mateřské školy mají být v budoucnu během roku uzavřeny nanejvýš pět týdnů, pokud dostávají příspěvky od státu, resp. budou ze státního rozpočtu nově vybudovány. Těch současných se to týkat nemá. Navrhuje to ministr hospodářství Reinhold Mitterlehner. Jeho kolegyně z vlády, ministryně rodiny Gabriele Heinisch-Hoseková, navrhovala nedávno maximálně dvoutýdenní prázdniny.