Potvrdila to například Pavla Pospíšilová, majitelka květinářství v českobudějovické Jírovcově ulici. „Určitě se Valentýn slaví i u nás, lidi kupují květiny a dárky víc než na MDŽ i víc než na první máj," řekla Pavla Pospíšilová.

Prvenství mezi nejoblíbenějšími květinami pořád patří červeným růžím, v kurzu jsou i gerbery a jarní květiny jako tulipány a narcisy. „V posledních letech se vrací i zájem o karafiátky. Ty jsou oblíbené, protože vydrží čtrnáct dní ve váze," dodala prodavačka květin Iveta Vopelková.

Mnoho zamilovaných také využije svátek k společnému posezení u kávy a dortíku. „Pro zákusky si chodí nejen mladí lidé, ale přebírá to postupně i starší generace," říká Marie Tauberová z cukrárny Rollo Café v Krajinské ulici v Budějovicích. Na Valentýna se tu vždy prodávají speciální zákusky ve tvaru srdíček.

Větší příliv zákazníků před valentýnským svátkem registrují i obchody s dárkovými předměty. „Nejvíc se teď prodávají vázy s květinami, fotorámečky, dekorační keramika, polštářky pro radost, různá dřevěná srdíčka a taky polystyrenové a papírové květiny, nejen ty obvyklé, ale také extravagantní aranžmá," popisuje letošní hity majitelka českobudějovického obchodu La La Design Darina Pavlíčková.

Romantický dárek k Valentýnu dostala letos Alena Jindrová z Dobré Vody od svého přítele Jakuba. „Pojedeme na víkend do Benátek na karneval, je to nejromantičtější město a karneval jsem si vždycky přála vědět," rozplývá se mladá žena.

Láska na první pohled se zrodila na ulici před 64 lety

Jaroslav (101 let) a Eva (85 let) Semrádovi jsou svoji už 64 let. Na snímku jsou společně s dcerami Barborou a Veronikou (zleva).Byla to láska na první pohled. jako vystřižená z romantického filmu. Ona šla po chodníku, on proti ní jel na kole . Když se míjeli, oba se za sebou ohlédli, přeskočila jiskra a vznikla láska na celý život.

„Asi to byl osud. Samozřejmě jsem nevěděla, kdo to je, ale potkali jsme se pak v nemocnici, kde můj budoucí manžel pracoval jako lékař," vypráví dnes pětaosmdesátiletá Eva Semrádová, která šla tehdy do nemocnice jakožto sociální pracovnice vyřizovat administrativu. Od té doby už se dva zamilovaní z dohledu nepustili. „Hráli jsme volejbal, chodili jsme na koncerty, a pak už z toho bylo manželství," usmívá se vitální dáma.

Brali se v padesátém roce. „Už jsme spolu 64 let, tak dlouho jsem to vydržel," vtipkuje Jaroslav Semrád, který vloni oslavil úctyhodné 101. narozeniny. „A moje žena vedle mě rozkvetla," dodává s úsměvem.

I když jsou od sebe Jaroslav a Eva Semrádovi věkově vzdáleno o 16 let, manželství měli celou dobu šťastné a harmonické. „Maminka mě vždycky říkala, musíš tolerovat chlapa. Když vylítne, seber se a jdi pryč. A je to fakt. Když jsme se kvůli něčemu chytli a on zvýšil hlas, sebrala jsem se a šla jsem pryč. On vychladl, já taky, vydýchali jsme to a bylo zase všechno v pořádku," popisuje základ úspěšného manželství Eva Semrádová.

Na diamantovém páru je znát, že se pořád mají velmi rádi. Jaroslav svou ženu oslovuje „má zlatá mamičko"  a Eva se o manžela pečlivě stará.  Ze všeho nejradši společně sledují záznamy z divadelních a operních představení,  chytnou se za ruce a společně se libují nad krásou tance a hudby.

Nejšťastnější jsou v kruhu své rodiny. Společně mají dvě dcery Veroniku a Barboru, syna Adama, šest vnoučat 
a šest pravnoučat. Od loňského května žijí manželé Sem᠆rádovi v nově vzniklém Centru sociálních služeb Emauzy na Dobré Vodě u Českých Budějovic, kam za nimi děti často zavítají a tráví společně příjemné chvíle.

Valentýna společně oslaví podruhé

Největším dárkem k Valentýnu jsou pro Terezu Trmalovou a Luboše Jackova chvíle, které mohou prožít společně.Rok a sedm měsíců tvoří pár Tereza Trmalová a Luboš Jackov 
z Českých Budějovic. Šestnáctiletá studentka Gymnázia J. V. Jirsíka a stejně starý student Střední školy polytechnické v Českých Budějovicích tak zítra společně oslaví svátek svatého Valentýna podruhé.

Mladý pár se dal dohromady na základní škole. Tereza a Luboš spolu sice nechodili do jedné třídy, ale potkávali se na školních chodbách. Sblížili je pak společní přátelé i stejná čtvrť, ve které oba bydlí.

První společný Valentýn se Tereze a Lubošovi podle jejich hodnocení povedl. „Bylo to moc pěkné. Letos se na Valentýna neuvidíme, protože budu na horách, ale určitě to spolu oslavíme, až se vrátím," těší se Tereza.

A čím si 14. února navzájem dělají radost? Minulý rok dostala Tereza od Luboše k svátku zamilovaných náramek,  Luboš ve svém balíčku objevil peněženku.

„Kytky moc nemusím. Asi nejsem jako ostatní holky. Ale musím uznat, že poslední dobou se můj přístup ke květinám změnil k lepšímu. Hezký pugét už mi dokáže udělat radost," směje se Tereza Trmalová.

Mladý pár si ale lásku vzájemně nevyznává pouze 14. února. Na prvního máje zamířili podle tradice pod rozkvetlý strom. Tereza i Luboš se shodují, že svatý Valentýn se stále více stává komerčním svátkem. „Dostat v tento den dárek od toho druhého není to nejdůležitější. Největším dárkem jsou pro nás chvíle, které můžeme prožít společně," dodala Tereza.