Svatomartinské vinobraní Třeboň zaplnilo v sobotu 11. listopadu 2023 Masarykovo náměstí v lázeňském městě. Slyšet bylo hlavně cinkání skleniček při ochutnávce prvních vín z letošní sklizně. Ale kdo chtěl, mohl si dát i něco dobrého na zub a případně koupit dárek pro blížící se Vánoce. Na stánku s hračkami byly dokonce vyložené vedle jiných zvířat i husičky v životní velikosti.

Zdroj: Edwin Otta

Hlavní atrakcí v životní velikosti ale byl na náměstí bělouš Ariel, který přivezl Rudolfa Arleta v kostýmu svatého Martina. „Je to třináctiletý valach, starej ostřílenej borec. Účastníme se všech těchto slavností a průvodů, s kočárem vozíme Ježíškovu poštu, na svatého Václava veze Václava a já ho vedu,“ pochválil svého čtyřnohého parťáka Rudolf Arlet z Třeboně, vyzdvihl jeho klidnou povahu vhodnou pro podobné akce a zdůraznil, že kůň je starokladrubský bělouš, plemeno určené k reprezentaci a chované pro královské dvory například k zápřahu v kočáře. „Patří dceři,“ upozornil ještě Rudolf Arlet a trpělivě i s koněm absolvoval několik focení se zájemci i při cestě Třeboní.

Vinaři a město

Především ovšem byla akce na Masarykově náměstí přehlídkou vín. „Pořádáme ji společně s městem,“ uvedla Markéta Pekárková z Vinařství Hnidák z Čejkovic. V nabídce stánků byla nejen letošní Svatomartinská vína, ale i další druhy. Podle Markéty Pekárkové se prezentace vinařů pořádají v Třeboni pravidelně několikrát za rok.

Sobotní ráno 11. listopadu, jak ho zachytila webkamera. Kvilda.
Martin na bílém koni přijel. V sobotu ráno bylo na Šumavě nasněženo

Vedle Vinařství Hnidák přivezli bílá, červená i růžová vína třeba zástupci Vinařství Nechory, Gazaň Winery, Vinařství Štěpánek Mutěnice nebo ZD Sedlec. „Jezdíme sem pravidelně,“ zmínil Petr Maděrič, prodávající ve stánku Vinařství Nechory. Doplnil, že vinařství se nachází u Prušánek na Hodonínsku. „Přijeli jsme už včera. Děláme pozdní sběry, sekt, výběr z hroznů, vína na objednávku,“ naznačil šíři produkce Petr Maděrič.

Ze západu i východu

Na Svatomartinské vinobraní v Třeboni dorazili pravidelní návštěvníci i náhodní příchozí. U jednoho stolku zastihl Deník při ochutnávce čtveřici dam, které svedla dohromady shoda okolností. „My bydlíme v Auroře. Jsme ze západu,“ uvedla za větší část čtveřice Věra Zíslerová a připojila, že podobnou akci letos poprvé pořádají i v jejím Chebu, jak viděla v televizi. Z Chebu přijela na jih Čech také Jana Uričková. Zuzana Petrová připojila, že v Plzni, kde bydlí, pořádají podobnou akci na náměstí už řadu let. Jiný kout Čech zastupovala ve čtveřici Jana Čápová z Chrudimska.

Program na Masarykově náměstí v Třeboni musel přestát i nápor silného větru, ale vinaři i ostatní stánkaři vytrvali a návštěvníci přišli i odpoledne. Aby večer tržištěm mohl projít průvod světel městem při akci pořádané pro děti třeboňskou farností.

Ceny Svatomartinských vín v Třeboni: