Nyní žije v Chrášťanech, ale její rodina pochází z nedaleké vsi jménem Hosty. O válce jí vyprávěla její babička Antonie. „Měla to velmi těžké, na hospodářství zůstala sama a na zimu se jí navíc narodily ty dvíčky, tedy dvojčata. Musela se postarat o celé hospodářství, ale třeba i o střechy obytných stavení. Všude tehdy byly došky. Manžel František jí chyběl," vypráví o osudech svojí babičky Miloslava Koukolová.

Statek totiž mladá rodina dostala na starost až po svatbě, v roce 1913. Tehdy bylo Františkovi Vondrovi 31 let. 
A právě uprostřed příprav na potomky i práce kolem hospodářství přišly první výstřely světové války v Sarajevu, 26. července 1914 byla vyhlášena mobilizace.

František se musel rozloučit s rodinou a odjet do Českých Budějovic. Počátkem srpna téhož roku byl jeho pluk přesunut k srbským hranicícm.  Při  ústupu z pozic v zimě na přelomu let 1914 a 1915 stopy Franiška Vondry zmizely v nenávratnu.

„Z vyprávění jiných víme, že náš děda, tedy František pravděpodobně zahynul při přechodu řeky Sávy," doplňuje vyprávění Miloslava Kokolová. „Soused Mráček, který byl s dědečkem ve válce psal domů, že je František těžce raněn, nebo mrtev. Řeku prý překonal, ale na jejím břehu zůstal ležet," popisuje poslední chvíle  svého dědečka .

Oficiálně se ale rodina Vondrových o osudu Františka dozvěděla až v prosinci v roce 1923, tedy po devíti letech od jeho zmizení. František byl  totiž oficiálně považován za nezvěstného, a tak v daném roce přišel rodině propouštěcí list z armády. Na jaře roku 1924 jej tedy okresní soud v Týně nad Vltavou prohlásil za mrtvého.

Ani mladší bratr Jan se nedožil konce války. Jako svobodný narukoval v roce 1915. Spolu se svým plukem odjel na válečnou frontu do severní Itálie.  Zde zahynul v jedné z bitev v roce 1916. Bylo mu pouhých 23 let.

Aby se na útrapy první světové války nezapomnělo, nechal další Josef, bratr obou padlých postavit v Hostech pomník. „Písmo na něm zatím nevybledlo, je stále možné přečíst všechna jména na něm uvedená," dodává na závěr vyprávění Miloslava Koukolová.