Poprvé v historii mohou dnes lidé spatřit České Budějovice z vodárenské věže na rohu ulic Mánesova a Boženy Němcové. Věž je hlavní novinkou letošního Dne památek v Budějovicích. Kromě ní si zájemci mohou zdarma prohlédnout dalších 11 pamětihodností.

„Při výběru památek se snažíme najít něco zajímavého v centru města, co není běžně přístupné,“ vysvětlila Irena Tomandlová z odboru památkové péče magistrátu. Podle ní je většina domů v centru kulturní památkou. Řadu z nich si mohou lidé prohlédnout každý den, protože tam jsou obchody, kanceláře nebo ordinace.

Jsou zde ale i takové historické objekty, kam se obyvatelé města běžně nedostanou a právě ty se památkový odbor snaží zpřístupnit alespoň při zvláštních příležitostech. Loni to byl například dům na roku náměstí Přemysla Otakara II. a Kanovnické ulice. „Majitel uvnitř opravoval jeden byt a odkryl tam vzácný dřevěný strop. My jsme pak využili toho, že byl byt chvíli prázdný a domluvili jsme s majitelem na zpřístupnění v rámci Dne památek,“ popisuje Tomandlová.

Některé památky se v nabídce každoročně opakují, ale odbor památkové péče se snaží najít vždy něco nového, co dosud nebylo k vidění. Letos je hlavním tahákem 44 metrů vysoká vodárenská věž. „Přestože to není žádná vyhlídková věž, je to kulturní památka. Domníváme se, že to lidi bude zajímat, protože kolem ní denně chodí a dosud neměli příležitost se tam podívat. Navíc se dozví mnoho zajímavého o historii zásobování pitnou vodou,“ dodala Tomandlová.

Roli hraje zvědavost

Zájem o vodárenskou věž je skutečně velký, časové vstupenky zmizely velmi rychle. „Překvapilo nás to, mysleli jsme, že přijde deset bývalých zaměstnanců a to bude všechno,“ reagovala s úsměvem Renáta Kollarczyková, mluvčí společnosti Vodovody a kanalizace (VAK), která věž vlastní. Podle ní se však možná dostane i na další zájemce. Průvodci se budou snažit zkrátit prohlídky, aby se zde mohlo prostřídat více lidí, avšak kvůli úzkému schodišti je možná pouštět do věže pouze patnáctičlenné skupiny.

Magistrát města bude se společností VAK jednat o možnosti otevření věže i při dalších příležitostech. „Uvažovali bychom například o otevření na Den dětí nebo Mezinárodní den vody. Myslím si však, že hlavní roli tady hraje zvědavost a až bude uspokojena, zájem o věž opadne. Není to asi památka, kam by se lidé vraceli jako na hrad nebo zámek,“ reagovala Kollarczyková.

Při výběru památek, které budou dnes zpřístupněny, bylo také důležité, zda je tu něco nově opraveného. V tomto ohledu doporučuje Tomandlová k prohlídce křížovou chodbu bývalého dominikánského kláštera na Piaristickém náměstí. „Zajímavé jsou restaurátorské práce v ambitu chodby. Pracuje se zde již několik let a každý rok se tak objeví něco nového. Lidé tu tedy budou mít možnost vidět zase něco, co tu ještě před rokem nebylo,“ přiblížila. Až práce skončí, bude veřejnosti zpřístupněna celá chodba včetně rajského dvora se studnou. Opravená freska zdobí také obřadní síň na radnici.

Pro návštěvníky se dále otevře například Biskupská zahrada, Rabenštejnská věž s expozicí zbraní a brnění a čtyři kostely. „Doporučil bych k prohlídce jednu z nejstarších staveb ve městě, kostel svatého Jana Křtitele a svatého Prokopa na Starém Městě. Jde o někdejší farní kostel v původní osadě Budivojovice, po které se dnes České Budějovice jmenují,“ řekl primátor Juraj Thoma.

Co si můžete prohlédnout zdarma
radnice (nám. Př. Otakara II.)
Biskupská zahrada (vchod ze Zátkova nábřeží)
věž Železná panna (Zátkovo nábřeží)
Husův sbor (Palackého nám.)
kostel Růžencové Panny Marie (Žižkova ulice)
Galerie Na dvorku (Hroznová ulice)
Rabenštejnská věž (Panská ulice)
kostel Obětování Panny Marie a křížová chodba bývalého dominikánského kláštera (Piaristické nám.)
kostel sv. Jana Nepomuckého (ulice B.Němcové)
kostel sv. Jana Křtitele a sv. Prokopa (Staroměstská ul.)
Galerie Pod Kamennou žábou (Piaristické nám.)
Vodárenská věž (Mánesova ul.)
od 10 do 17 hodin

Ve všech historických objektech dostanou návštěvníci také informační letáky. Den památek obohatí i doprovodný program. „V Galerii Pod Kamennou žábou je připravena malá výstava fotografií Jana Voběrka. V jeho živém ateliéru se můžete nechat vyfotit,“ pozvala za organizátory Magda Kutišová. Galerie Na dvorku zase ožije lidovými řemesly a výtvarnou dílnou.

Podle Ireny Tomandlové z magistrátu nenastal při jednání s majiteli objektů žádný problém. Všichni památky rádi zpřístupnili, i když to pro některé znamenalo velký úklid. Důkladnou očistou prošla například vodárenská věž.

Kromě krajského města mohou zájemci navštívit také Zámek Hluboká nad Vltavou. Pokud bude příznivé počasí, mohou zde zájemci vystoupat zdarma na věž, a to v časech 9–12 a 12.30–16.30 hodin.

V těchto dnech se již budějovický odbor památkové péče připravuje na zářijové Dny evropského dědictví, kdy památky opět otevřou dveře. „Do budoucna bychom určitě chtěli zpřístupnit velkou solnici na Piaristickém náměstí. Zatím se to nedaří, je v soukromém vlastnictví a ani technický stav neodpovídá tomu, abychom tam mohli pustit lidi. Kdyby se to ale podařilo, moc by nás to těšilo,“ uzavřela Tomandlová.

Doprovodný program
Galerie Na dvorku:
10–16 hodin – předvádění lidových řemesel, výtvarná dílna, 10–17 hod. – výstava
Galerie Pod Kamennou žábou:13–17 hod. – fotografický ateliér
Kostel Růžencové Panny Marie: 15–16 hod. – duchovní hudba
Piaristické náměstí
13 – 17 hod. – vystoupení kapel