Na českobudějovické matrice vystavovaly úřednice patnáct rodných listů dětem, které mají jednoho či oba rodiče z ciziny. V řadě záznamů figurují opět zajímavá či netradiční křestní jména. Mezi chlapci to jsou Wiliam, Nicolas, Ragib, Justin, Tiago, Kevin, Nathan nebo Bastien, holčičky pojmenovali rodiče například  Samanta, Lara anebo Filipa.

Nezvyklé jméno má už 17 let studentka Gymnázia Česká Josefína Čížková. Jméno dostala po svém otci, z jehož strany se jméno Josef dědí z generaci na generaci, a tak když se místo kluků narodily dvě holky, pojmenovali rodiče jednu Josefína. „Od táty je to tradice a mamce se vždycky líbila pohádka o Jozefce z chalupy," 
s úsměvem dodává mladá slečna.

Josefína také přiznává, že když byla malá, svoje jméno brala jako trest.  Ve školce i na prvním stupni základní školy se jí smáli, neboť to jméno nikdo neznal a tak bylo snadné 
z něj udělat terč posměšků.

„Ano, ve školce a zhruba tak do třetí třídy jsem to jméno nenáviděla, ale teď čím jsem starší, jsem na něj hrdá čím dál víc. Vždy, když se někde představuji, lidé se nad mým jménem pozastaví, ale hodnotí 
a rozebírají ho jenom kladně. Také si mě všude hned pamatují a to má kolikrát své výhody," popisuje život s neobvyklým jménem studentka Gymnázia Česká.

Doma a známí na ni volají různě, od drobných zkrácenin jako jsou Pepi nebo Josí, přes Pepču až po celé jméno Josefína. „Těch obměn mého jména existuje opravdu spousta," doplňuje sedmnáctiletá dívka z Dobré Vody u Českých Budějovic.