„Každý 
z nás ale chová jiný druh. Někdo má třeba pouze andulky nebo jiné drobné ptáčky, někdo zase dává přednost různobarevným velkým papouškům," vysvětluje předseda organizace, jejíž oficiální název zní Český svaz chovatelů – Základní organizace č.  7 České Budějovice (chovatelé exotického ptactva).

Marcel Nezbeda sám chová doma především různé druhy papoušků například z Afriky či Austrálie. „Každý chovatel má nějakou svoji raritu, na kterou je obzvlášť pyšný. Já třeba mám papouška chocholatého. Vozím ho na různé výstavy a setkání," říká chovatel.

Chovatelé ptáků na budějovickém výstavišti pravidelně pořádají výstavu svých opeřených svěřenců. V říjnu výstava přilákala stovky návštěvníků. Zrovna před nedávnem mohli tohoto opeřence obdivovat návštěvníci českobudějovického výstaviště. Spolek chovatelů zde totiž pořádal 
v pořadí již čtrnáctou výstavu okrasného ptactva. „Je skvělé, že je o tuhle akci velký zájem, přišly nás navštívit opravdu stovky lidí," doplňuje Marcel Nezbeda.

Jeho slova potvrzuje i chovatel Petr Schembera, který na říjnové výstavě nejen ukazoval svoje opeřené miláčky, ale také pomáhal s organizací akce. „Lidé chodili už od rána, pavilon byl doslova plný. 
A když do toho začali zpívat vystavení papoušci, tak to bylo opravdu zajímavé," směje se chovatel, jehož klece nyní obývají především různí drobní ptáci. „Je hezké, když si nějaké dítě domů z naší výstavy odnáší třeba svou první andulku. Sice si s ní užije ještě starosti, ale s těmi se musí počítat," dodává.

Chov papoušků je podle jejich chovatelů především radost, ale musí se i počítat s různými problémy. „Dřív jsem choval papoušky, ale ty dost dobře nejdou dohromady s pokojovými květinami, tak jsem přešel na drobnější ptáčky, které mám v kleci," říká Petr Schembera.

Každý ze spolku chovatelů navíc ke svým papouškům přistupuje trochu jinak. „Já je  především chovám, málokdy si papoušky ochočuji. Ono mít v bytě papouška na volno, když máte děti a třeba i kočku, by mohl být problém," směje se Marcel Nezbeda. „A také hodně záleží na tom, jaký prostor pro své ptáky máte, potřebují se i proletět," dodává.