Druhý ročník už startoval z Písku od kina Svět. Postupně přibývaly trasy včetně vodácké i cyklotras. Rekordní účast byla v roce 1989, a to 8513 turistů.

Tradice se začátkem devadesátých let přerušila a obnovit se ji podařilo až v roce 2011. „Nápad vznikl U Reinerů u piva, když jsme s tehdejším senátorem Miroslavem Krejčou vzpomínali, jaké to bylo. Oba jsme ji chodili,“ připomněl pořadatel Marek Anděl. Na první ročník pozval pár kamarádů. Nakonec dorazilo 370 lidí. Loni si trasy vyšláplo 3228 lidí.

Letošní devátý ročník se koná první květnovou sobotu. Start je jak z Písku, tak i z Protivína. Na výběr je deset tras pro pěší i cyklisty. Nejkratší měří 12,5 kilometru a nejdelší – královská disciplína – 50 kilometrů.

V Protivíně je o pochod podle pořadatele velký zájem. „Se starostou města Jaromírem Hlaváčem jsme řešili, že příští rok by se mohl zapojit místní pivovar, kde by pochod startoval,“ dodal Marek Anděl.

Trasy:

Start z Písku

průběžný od 8 do 10 hodin od letního kina (zde účastníci obdrží vše potřebné v duchu původních pochodů) – na výběr je šest pěších tras a jedna cyklotrasa

Start z Protivína

průběžný od 8 do 10.45 hodin od vlakového nádraží – odtud vedou tři trasy – jedna pro pěší a dvě pro pěší i cyklisty

Cíl pro všechny trasy je na Městském ostrově v Písku.