U příležitosti Světového dne zdraví zve Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje širokou veřejnost na edukační akci, kterou pořádá podle tiskové mluvčí Petry Kafkové ve středu 16. října na Lannově třídě v Českých Budějovicích.

"Stát se to může každému z nás bez ohledu na věk - našim nejbližším, kolegovi v práci, kamarádovi při sportu, někomu na ulici. Kolaps, bezvědomí, bezdeší… Tak to vypadá, když dojde k srdeční zástavě," naznačuje Petra Kafková hlavní téma programu.

"Srdce je pumpa, která rozvádí okysličenou krev do těla. Pokud se zastaví, dochází během několika málo minut k nevratným změnám na mozkové tkáni a následuje smrt. Není na co čekat, každá vteřina se počítá! Je potřeba začít bojovat o život – zavolat na linku 155 a začít stlačovat hrudník postiženého," říká Petra Kafková. Bez poskytnutí první pomoci před příjezdem profesionálních záchranářů se šance na přežití člověka stiženého náhlou zástavou oběhu zmenšuje na minimum.

Proto před lety vznikl za podpory Evropského parlamentu Evropský den záchrany života, který se v roce 2018 proměnil ve svojí globální variantu a od loňska se stal celosvětovým. Cílem kampaně je zvýšit povědomí o potřebě výuky laické resuscitace, jak u dětí na základních školách, tak u široké veřejnosti.

Letošní kampaň má podtitul „Den restartu srdce – kdokoliv na světě může zachránit život!“. Proč ne zrovna vy? "Přijďte si s námi vyzkoušet, že to zvládne opravdu každý. V Českých Budějovicích na Lannově třídě (před domy č. 6 a 7) na Vás čeká ve středu 16. října od 10:00 do 16 hodin tým profesionálních záchranářů ze Vzdělávacího a výcvikového střediska ZZS JčK. Pod vedením našich lektorů se naučíte jak rozpoznat náhlou srdeční zástavu, jak správně volat na tísňovou linku 155 a vyzkoušíte si techniku nepřímé srdeční masáže," zve Petra Kafková a připojuje, že pro zájemce zde bude možnost si prohlédnout vybavení sanitního vozidla ZZS JčK.