„Zatím je mi dobře, tak tu ještě pobudu,“ podotkla při oslavě svého kulatého jubilea rodačka z Vodňan, která už padesát let žije v Českých Budějovicích. Marie Švingerová je v dobré zdravotní kondici, jen hůře vidí a chodí, protože jí bolí klouby.

Učitelské povolání si zvolila už jako malé dítě a, jak sama říká, milovala ho. „Všechno jsem dala dětem,“ vzpomíná s úsměvem na rtech Švingerová. Vdávala se v 37 letech a poté co ovdověla, už nezaložila vlastní rodinu.

Její životní krédo, v kterém zároveň vidí i recept na dlouhověkost, je nesobeckost. „Mít lidi rád a pokud možno všem pomáhat,“ říká. „Já jsem celý život všechno rozdávala. Jako učitelka jsem taky rozdávala to, co vím a co umím, a ti druzí to brali s láskou. Člověk musí umět dávat,“ vysvětluje.

Marie Švingerová se svým úctyhodným věkem zařadila mezi nejstarší obyvatelky krajské metropole. Rovných sto let by měly letos v Českých Budějovicích oslavit další čtyři ženy. Nejstarší obyvatelce města bude letos 104 let, jinak by měla letos slavit ještě jedna žena žijící v jihočeské metropoli 101. narozeniny a jedna 102. narozeniny.