Výsledkem koaličních vyjednávání v Trhových Svinech je rychlá dohoda. V čele radnice nastane rošáda a dosavadní starosta Pavel Randa (Jsme tady doma) si prohodí místo s dosavadní místostarostkou Věrou Korčakovou (Volba pro město Trhové Sviny). Obě uskupení mají pět mandátů, ale Volba pro město Trhové Sviny získala více hlasů.

Dosavadní koalice bude pokračovat. „Shodli jsme se na tom, že poslední čtyři roky byly velmi úspěšné,“ řekla Věra Korčaková a připojila, že jednání o postu starosty nebylo nic dramatického. Respektovalo výsledek voleb a také názor menších koaličních partnerů - SNK Trhosvineska 2018, ODS a KDU-ČSL.

„Nechtěli jsme to protahovat,“ komentoval rychlou dohodu s úsměvem Pavel Randa a připojil, že příští týden se koalice sejde kvůli doladění programu.

V Českých Budějovicích může hodně napovědět o koalici přelom týdne. Vítěz voleb ANO 2011 nabídl dvěma dalším nejsilnějším stranám - hnutí Občané pro Budějovice (HOPB) a ODS - vytvoření silného uskupení s 29 hlasy v 45členném zastupitelstvu. Jednat o této variantě bude ANO 2011 s partnery v příštích dnech. Podle lídra HOPB Juraje Thomy jsou letos vyjednávání o koalici jiná v tom, že se v zastupitelstvu objevilo několik nových subjektů.

Ve středu v podvečer se k vyjednávání o případné koalici sešli ve Zlivi. Jak řekl Petr Ferebauer ze Spolku Racek, jenž získal ve volbách tři mandáty, u jednoho stolu se sejdou ještě s trojicí zvolených zastupitelů z Moderní Zlivi a třemi zástupci z ODS v čele se stávajícím starostou Jiřím Štabrňákem. O výsledku jednání budeme informovat.

V Nových Hradech nebo Borovanech budou o složení koalic jednat v příštím týdnu. V Týně nad Vltavou se klíčová schůzka, která napoví více o složení příští koalice, má uskutečnit ve čtvrtek 11. října večer.