„Před několika lety jsem se podobných výzkumů muzea také sám účastnil," prozradil s tím, že studenti tyto akce, kde se přímo setkají s minulostí, samozřejmě vítají.

Zkušenosti s krumpáčem 
a lopatou má i Jiří Bumerl 
z Tábora, který se minulý týden osobně podílel na odkrytí zbytků židovského chrámu.
„Čekali jsme, že zde nároží   najdeme, protože jsme znali výsledky geofyzikálního měření Antonína Majera,"  řekl Jiří Bumerl z magisterského studia, který již pracuje v Jihočeském muzeu a nechyběl ani při výzkumu v katedrále sv. Mikuláše.

„Podílel jsem se už i na archeologických výzkumech v Netolicích, Písku  nebo Putimi," prozrazuje student z husitského Tábora, kterého výpravy do minulosti baví už mnoho let.

Spolupráci s nadšenými budoucími archeology si pochvaluje i Zuzana Thomová. „Podíleli se na výzkumech již před sedmi lety, tady v Českých Budějovicích například na hřbitově 
u katedrály sv. Mikuláše, 
v Masných krámech nebo 
v kostele v Rychnově u Nových Hradů," vypočítává, archeoložka, kde všude nadšeně studenti ohýbali hřbet a zadělávali si na mozoly.

„Nároží synagogy zůstane odkryté do pondělí, pak přijede technika a jámu zasype,"  dodává Zuzana Thomová 
a odvádí studenty na prohlídku do katedrály sv. Mikuláše. Kdo se chcete podívat na zbytky stavby nebo si odnést na památku kousek původní cihly či krytiny, neváhejte – zbývají vám už jen čtyři dni.

Parkovací dům, který zde do konce příštího roku vyroste, přitom svými základy na místo, kde stávala synagoga, nezasáhne.
„Do konce týdne pokácím stromy, které musí zmizet," vysvětluje dřevorubec, který se tu ohání s pilou a práci přerušil jen na chvíli, aby nerušil výklad archeoložky.

„Pryč přijde asi 16 stromů 
a  keře. Lípy jsou zdravé, mají asi čtyřicet let, zato špatně se kácí náletové stromy," prozrazuje s tím, že musí dávat pozor, aby kmeny nepadly na sousední parkoviště aut zaměstnanců finančního úřadu.