V pokynu hejtmanky Jihočeského kraje v části Odůvodnění stojí: „Systém péče je nařizován z důvodu naléhavého obecného zájmu neodkladného odvrácení nebezpečí ohrožení životů, zdraví a majetku obyvatel Jihočeského kraje."

Podle pandemického plánu Jihočeského kraje tento systém péče vznikne v Českých Budějovicích, Jindřichově Hradci a Táboře. Zdejší nemocnice totiž mají infekční oddělení a krajský pandemický plán počítá s jejich využitím.

Jihočeská vesnice roku 2017 Pištín na českobudějovicku.
Vesnice roku se letos vybírat nebude, rozhodlo ministerstvo

V Táboře bude středisko umístěno v oploceném areálu fotbalového stadionu Viktoria za vlakovým nádražím (v prostoru tréninkového hřiště). Jedním z důvodů je vybavenost areálu, protože vybudování „na zelené“ louce za městem by stálo veřejné rozpočty statisíce korun navíc (oplocení, agregáty, zásobování vodou, osazení hygienickými kontejnery).

Ochrana občanů

Jak zdůraznil starosta Tábora Štěpán Pavlík, vedení města jedná v zájmu ochrany občanů spádových oblastí. „Důležitá a zásadní informace pro veřejnost je, že tento systém péče slouží jako ochrana obyvatel před nekontrolovaným šířením nákazy mezi lidmi bez přístřeší,“ zopakoval Štěpán Pavlík.

Hasičský záchranný sbor (HZS) Tábor začal ve středu 8. dubna na stadionu stavět v první fázi dva stany pro muže a ženy, stan pro izolaci a stan jídelní. Předpokládaná celková kapacita je 12 osob, s maximálním rozšířením o dalších 18. Zatím bude „stanové městečko“ prázdné a bez personálu, ale na základě nařízení Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje se může stát, že sem budou umístěny osoby bez přístřeší, kterým bude nařízena karanténa podle zákona právě ve středisku v Táboře.

Rozsáhlý požár lesa ve Světlé u Studené, kde se nacházelo několik ohnisek požáru. Vlivem větru se ohniska rozhořela na čtyři velké požáry a dva menší.
VIDEO: Hasiči na jihu Čech bojovali s řadou rozsáhlých požárů lesů

S příjezdem prvního člověka do karantény začne platit provozní řád. Personálně areál obstarají dobrovolníci z humanitárních organizací ADRA a Český červený kříž a proškolení zdravotníci. Na ostraze areálu se budou podílet strážníci Městské policie Tábor a pracovníci bezpečnostní agentury. Patrolovací součinnost na vnější straně přislíbily Armáda ČR a Policie ČR. Všechny složky budou dbát na maximální bezpečnost v areálu i jeho okolí.

Výstavbu stanů zajišťuje bezplatně HZS Tábor vlastními prostředky. Po ukončení činnosti tohoto střediska provede dekontaminaci stanů a jejich složení a odvezení.

Ilustrační foto.
Rada města Tábor přijala soubor opatření na pomoc občanům. Co obnášejí?

Na závěr bude stadion komplexně vydezinfikován, vnitřní prostory budou vyčištěny generátorem ozonu, s čímž je opět připraven pomoci HZS Tábor. „Dobu trvání nelze odhadnout, záleží na šíření nákazy. Zatím je na tom Jihočeský kraj nejlépe v ČR, má dlouhodobě nejméně pozitivně testovaných i v přepočtu na 100 tisíc obyvatel,“ sdělil starosta.

Osoby, které budou v Táboře v karanténě, budou rozvezeny zpět do míst, odkud přijely. Pozdější práce na bourání a dezinfekci areálu se odhadují na 2 až 3 dny.