Začalo pršet asi hodinu před půlnocí, a to skutečně vydatně. „Neustále jsme sledovali hladinu Zlatého potoka,“ popisoval situaci v noci na úterý u Zlatého potoka nedaleko Nebahov vedoucí pražského tábora Vladimír Vácha. Celkem jedenadvacet jeho svěřenců zde zažilo krušnou noc. Vydatný přívalový déšť je nenechal v klidu spát.

Nepřístupný tábor

Podle Vladimíra Váchy byla přístupová cesta k táboru v ranních hodinách jen těžko průjezdná pro osobní automobily. „Nechtěli jsme nic podcenit, a proto jsem se ihned obrátil na starostu Nebahov s žádostí o pomoc. Bylo nám jasné, že bychom se sami z tábora dostat nemohli,“ popisoval dále. Táborníci si rychle zabalili jen nejnutnější věci, jako jsou karimatky, spacáky a oblečení. Zbytek nechali osudu.

Starosta Nebahova František Mráz se znovu pořádně nevyspal. Celou noc sledoval přívalový déšť. „Letos je to už potřetí, co jsme tábor evakuovali. Začíná se nabízet otázka, zda by nebylo na místě tábory u Zlatého potoka zrušit úplně. Je to hezké místo, ale musí být příznivé počasí,“ popisoval starosta.

Hasiči pomohli

Ten po ranním telefonátu vedoucího tábora neztrácel čas a ihned se obrátil na Hasičský záchranný sbor v Prachaticích. Vzhledem ke stavu přístupové cesty, která byla celá podmáčená, se do tábora hasičské vozy dostat nemohly. „Zhruba pět set metrů jsme museli zdolat pešky. Děti pomohli evakuovat nejenom hasiči, ale také obyvatelé obce, kteří poskytli místo ve svých automobilech,“ upřesňoval.

Podle jeho slov nabídnou Nebahovští dětem v kulturním domě mimo ubytování také stravu.

„Nebyla to pro děti první evakuace, protože na toto místo jezdíme již několik let. Řada z nich již zažila cvičnou evakuaci, jiní skutečnou. Proto také tu úterní braly s rozvahou a nijak nepanikařily,“ upozorňoval.

Pří příjezdu ke Kulturnímu domu v Nebahovech byl v očích některých dětí vidět smutek, v jiných naopak radost z jízdy v hasičských vozech. „Já osobně jsem strach neměla. Jezdím na tento tábor pravidelně a evakuaci jsem už zažila. Nijak mě to proto nepřekvapilo,“ zhodnotila své pocity tábornice Karolína Kastlová.

Situaci vyřešili táborníci podle Vladimíra Váchy včas, a proto nebylo nutné vytvářet paniku. „Na dnešek pro děti připravíme náhradní program. Věřím, že už se počasí umoudří a vrátíme se již zítra. Potom budeme pokračovat v původním programu,“ uzavřel.