Jihočeští hygienici jich mají za sebou už sedmdesát osm z naplánovaných sto třiceti kontrol.

„V minulém týdnu jsme udělili dvě pětisetkorunové blokové pokuty , obě za nedostatky v táborových kuchyních. Šlo zde o klasické prohřešky při skladování potravin,“ naznačuje mluvčí Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje František Kotrba.

Rodiče dětí ale žádné starosti mít nemusejí, táborové hygienické podmínky se oproti loňsku rapidně zlepšili. „V roce 2007 jsme o prázdninách zkontrolovali celkem sto padesát sedm akcí a sto čtyřicet čtyři stravovacích zařízení dětských táborů. Celkem jsme objevili na devětačtyřicet závad a rozdali pětadvacet pokut v rekordní výši 26 500 korun,“ upozorňuje Kotrba.

Ale žádnou zotavovací akci hygienici přesto nemuseli předčasně ukončit.

I přes bedlivé dozory hygieniků a občasné problémy se dětem na táborech líbí.

„Byli jsme s bráchou na kempu u Lipna dva týdny. Strašně se nám tam líbilo a jídlo bylo také fajn. Dokonce jsem odjezd domů trochu oplakala, protože tam byly kamarádky z celé republiky. Ty zase uvidím až za rok,“ tak trochu si povzdechla třináctiletá Petra Lukšová z Českých Budějovic.

Také samotní provozovatelé dětských táborů si starosti z hygienických kontrol příliš nedělají.

„Hygiena u nás byla před týdnem a víceméně tu nenašli nic, ani pokutu jsme nedostali,“ podotkl ke kontrolám provozovatel tábora Velké Skaliny na Kaplicku Stanislav Šimášek. „Malinké problémy se týkají hygieniků a pronajímatele areálu,“ doplnil hlavní vedoucí.

Kuchyně je sice podle Šimáška starší, ale normám vyhovuje. „Co se týče potravin a jejich úprav, tak tady s tím problém není žádný,“ uzavřel provozovatel dětského tábora s tím, že kuchyň ve Skalinách má kapacitu pro dvě stě padesát strávníků.