Celkem 126 nominací z Jihočeského kraje posuzovaly odborné komise při rozhodování o tom, komu by měl patřit titul Talent roku 2023. Akci pořádá Dům dětí a mládeže (DDM) České Budějovice, jehož zřizovatelem je Jihočeský kraj. Slavnostní vyhlášení výsledků anketní soutěže se konalo v Koncertní síni O. Jeremiáše.

Podle Hany Korčákové, ředitelky DDM, se vybírali talentovaní Jihočeši pro ocenění v kategoriích přírodovědné, technické, humanitní, taneční, hudební, výtvarné a v kategorii všestranný talent. Sportovní talenty ve zvláštní anketě hodnotí Česká unie sportu. „Nominace přicházejí od rodičů, učitelů, vedoucích zájmových kroužků a podobně,“ říká Hana Korčáková a dodává, že v každé kategorii se hodnotí zvlášť mladší děti (základní škola) a starší děti (střední škola).

Letos se konal už 23. ročník ankety. Ten první v roce 2001 pořádalo Středisko služeb školám, potom pořadatelství převzal DDM. Ocenění se uděluje za jednotlivé výsledky nebo i za dlouhodobou činnost v oboru nebo i za všestrannost. Záštitu nad akcí letos přijali primátorka Českých Budějovic Dagmar Škodová Parmová, náměstek hejtmana Pavel Klíma a vedoucí odboru školství, mládeže a tělovýchovy krajského úřadu Hana Šímová. Předávání cen se vedle členů odborných porot ujali také Pavel Klíma, náměstek primátorky Tomáš Bouzek nebo herečka Jihočeského divadla Dana Verzichová.

Dům U Smetanů v českobudějovické ulici Karla IV. V domě chystá investor 23 nových bytů.
V Budějovicích se chystá proměna domu U Smetanů v ulici Karla IV.

Základním kritériem pro hodnocení byly dosažené výsledky žáků a studentů v soutěžích za uplynulý rok. „V každém z nás je třeba najít aspoň nějakou perličku na dně. A to je základní úloha učitele, který v dětech musí ty perličky umět najít a nechat zazářit,“ řekl při předávání cen náměstek hejtmana Jihočeského kraje pro oblast školství Pavel Klíma.

„Celkem dostal DMM České Budějovice 126 nominací. A to je jistě jen zlomek jihočeských talentů. Na to, aby se talent dítěte rozvinul potřebujeme tři věci: nadání a jeho píli, potřebujeme kvalitního vedoucího, trenéra, učitele a pak ještě podporu rodiny. A to, když se sejde, tak ten talent může rozkvést,“ dodal Pavel Klíma.

Celkem bylo oceněno 48 jihočeských talentovaných žáků a studentů. Ředitelka DDM České Budějovice Hana Korčáková se při pohledu na výsledky netajila nadšením: „Opět se nám sešla řada nesmírně talentovaných dětí. A každé z nich má kromě svého talentu i svůj příběh. Třeba Petr Lívanec ze Střední průmyslové školy strojní a stavební v Táboře se věnuje studiu fyziky a astronomie. Kromě toho, že v těchto oborech sbírá ocenění v soutěžích se aktivně věnuje sportu, předpovídá a monitoruje nebezpečné meteorologické jevy, fotograficky zkoumá makrosvět. Svůj dalekohled využívá kromě vizuálního pozorování také k astrofotografii, včetně jejího vědeckého využití. Za uplynulý rok publikoval do celosvětové databáze 31 měření fyzikálních vlastností jedenácti různých komet. Zařadil se mezi pět nejaktivnějších českých pozorovatelů v této oblasti. My jsme ho ocenili čestným uznáním v přírodovědné kategorii“.

Jihočeské divadlo. Zkouška hry Beckham.
Jihočeské nominace na cenu Thálie a nový divadelní festival

Anketu Talent Jihočeského kraje finančně podpořil Jihočeský kraj.

V jednotlivých kategoriích byli oceněni následující talentovaní Jihočeši.

Kategorie hudební mladší – žáci:

1. místo Viola Lukášová, ZUŠ B. Jeremiáše, České Budějovice - je velmi nadaná ve hře na housle, klavír a také ráda hudbu komponuje. Mezi její významná ocenění v minulém roce patří mj. 2. cena na mezinárodní houslové soutěži PhDr. Josefa Micky v Praze. V kategorii junior II získala 1. cenu na mezinárodní interpretační soutěži London International Music Competition v Londýně

Kategorie hudební starší – studenti:

1. místo Diana Voborníková, Gymnázium Strakonice; od října 2023 již LF UK v Plzni - držitelka ocenění ze soutěží ve hře na zobcovou flétnu nebo na elektronické klávesové nástroje.

Kategorie přírodovědná mladší – žáci:

1. místo Matěj Bajgar, Gymnázium Jírovcova České Budějovice - mladý skaut a šachista sbírá úspěchy v olympiádách z geologie, chemie nebo fyziky či matematiky, získal bronz v celostátním kole soutěže Zlatý list.

Kategorie přírodovědná starší – studenti:

1. místo Jan Vojtěch Schreib, Gymnázium Jírovcova České Budějovice - výborný student chemie, fyziky, astronomie a matematiky. V Astronomické olympiádě získal 1. místo v kraji, 6. místo v celostátním kole, dále 10. místo v mezinárodním astronomickém workshopu.

Projekty navržené pro participativní rozpočet jsou tradičně představené na náměstí Přemysla Otakara II. na informačních panelech.
Občané Budějovic znovu rozhodnou o deseti milionech korun na akce ve městě

Kategorie taneční:

1. místo Alexandra Vaněčková, SZŠ a VOŠ zdravotnická České Budějovice - začátkem roku byla vybrána do národního reprezentačního týmu twirlingu, v Evropském poháru ve španělském Blanes se v disciplíně freestyle umístila na 7. místě ze 40 soutěžících a v disciplíně sólo s jednou hůlkou získala 2. místo ze 34 soutěžících. Na mistrovství České republiky, vybojovala nejvyšší tituly.

Kategorie humanitní mladší – žáci (udělena dvě první místa):

1. místo Šárka Soukupová, ZŠ a MŠ Husova Tábor - jazyková reprezentace školy v angličtině. Ve školním roce 2023 zvítězila postupně v okresním i krajském kole konverzační soutěže AJ. Postoupila do celostátního finále, kde v silné konkurenci obsadila 2. místo. Píše vlastní autorskou tvorbu.

1. místo Marion Majerčíková, GPdC Tábor - v roce 2023 dosáhla vynikajících výsledků v konverzační soutěži ve francouzštině, obsadila 1. místo v krajském kole, postoupila do celostátního kola a tam obhájila vynikající 2. místo.

Kategorie humanitní starší – studenti:

1. místo Jakub Justin, Biskupské gymnázium J.N. Neumanna - v roce 2023 postoupil do celostátního kola v anglickém jazyce a umístil se na 3. místě. Vedle toho postoupil letos i do krajského kola olympiády ve španělském jazyce. V rámci mimoškolních aktivit se angažuje ve vydávání studentského občasníku Měsíc ve dne.

Kategorie technická mladší – žáci:

1. místo Daniel Petrů Daniel, Gymnázium J.V.Jirsíka, České Budějovice - účastní se mnoha soutěží a pravidelně bývá na nejvyšších příčkách v jednotlivcích i v týmu se svým kamarádem Ondrou. Začal s programováním v jazyce Baltík, ve kterém patří nyní k nejlepším na světě.

Kategorie technická starší – studenti:

1. místo Denis Majrich, SPŠ strojní a elektrotechnická, České Budějovice - Denis se podílí na vedení elektrotechnického kroužku, kdy se ochotně dělí o své poznatky a zkušenosti s mladšími spolužáky. Téma ročníkové práce si zvolil trojrozměrný barevný displej ve tvaru krychle včetně SW ovládání propojeného s chytrou domácností.

Kategorie výtvarná mladší:

1. místo Lucie Jungvirtová, ZŠ a MŠ Kubatova, České Budějovice - vyniká pečlivostí a smyslem pro detail, proto je její nejoblíbenější technikou kresba tužkou. Také ráda lepí funkční modely z papíru.

Kategorie výtvarná starší

1. místo Matyas Řeřicha, OA, SOŠ a SOU Třeboň - je výtvarně invenčně nadán, disponuje množstvím nápadů, které dokáže realizovat a vždy dokončit i v případě, že se jedná o na první pohled nerealizovatelné dílo. Získal 1. místo na mezinárodní soutěži Mladý módní tvůrce v Jihlavě.

Kategorie všestranná mladší – žáci:

1. místo Lukáš Blecha, Gymnázium Česká, České Budějovice - jeho koníčkem je botanika, uspěl v recitačních a literárních soutěžích v češtině, angličtině, němčině. Nezaostává ani v technických předmětech (v OK Pythagoriády 3. místo), má i hudební talent: hra na klavír, pěvecký sbor.

Kategorie všestranná starší – studenti:

1. místo Matyáš Hronek, Gymnázium J. V. Jirsíka, České Budějovice - talent v oblasti IT a programování, kde patří do mezinárodní špičky. Ochotně pomáhá spolužákům v různých předmětech, dále sbírá úspěchy v jazykových soutěžích, sportuje. Finále mezinárodní programátorské soutěže Baltie 2023.