Krabice a tašky plné zabalených talířů, sklenice nebo vařečky a netknuté příbory, které se ještě nikdy nezakously do knedlíků. Chodba ředitelství Diecézní charity v českobudějovické Kanovnické ulici vypadá v těchto dnech jako obchod s domácími potřebami.

„Překvapila nás štědrost Jihočechů, kteří nosí věci pro lidi zasažené povodněmi na severu Čech,“ říká ředitelka charity Michaela Čermáková. „Je vidět, že máme stále v živé paměti povodně, ke kterým došlo i u nás. Lidé nosí kromě nádobí i peníze, vybrali jsme už dvacet tisíc korun. Moc dobře chápou, co ti lidé potřebují, a za to jim moc děkujeme.“

Dary od svatebčanů
Nádobí pečlivě kontrolují a balí do krabic, aby se cestou nerozbilo, charitní sociální pracovnice. Práce je dost.
„Lidé nosí i zcela nové věci, třeba svatební dary,“ prozrazuje Taťjána Šeráková, která zrovna přebírá hrnečky a sklenice a balí je do papíru.

Poslední krabici nese do dodávky koordinátor humanitární pomoci Roman Tlapák. „Pojedu ve čtvrtek ráno, protože mě čeká cesta dlouhá skoro tři sta kilometrů,“ prozrazuje u nacpaného auta Roman Tlapák, který již minulý týden jednou s humanitárním nákladem do Raspenavy na Liberecku odjel.

„Je to tam zoufalé. Ti lidé nemají plyn, vodu ani elektřinu. Žijí v domech, kterými prošla voda. Vezl jsem jim hlavně nářadí a úklidové prostředky. Lidé si je hned rozebrali a řekli mi, že potřebují nádobí. Sbírka, kterou jsme teď vyhlásili, měla velký ohlas. Moc děkujeme lidem, kteří se do ní zapojili. Na sever pojedeme určitě ještě minimálně jednou,“ slibuje Roman Tlapák.

„Věci se dostanou okamžitě do postižených rodin a neleží nikde ve skladu,“ ubezpečuje.

Skříně neodvezou
„Lidé shánějí také nábytek, ale my nemáme možnost, jak ho tam dopravit. Můžeme tedy jen zprostředkovat kontakt mezi případnými dárci a těmi, kteří jej zoufale shánějí,“ doplňuje Roman Tlapák.

Do severních Čech míří pomoc z celé republiky.
„Děkujeme všem za obrovskou vlnu podpory a pomoci, která se nám v uplynulých dnech dostala,“ říká koordinátor pomoci Roman Striženec z litoměřické charity.
„Teď potřebujeme pomoc spíš ve formě finančních darů a DMS,“ vysvětluje a dodává, že zatím mezi postižené rozdělili pomoc za tři čtvrtě milionu korun.