Hasiči proto v těchto dnech odklízí nebezpečný sníh z domů. Lavina, která se s rachotem zřítí ze střechy, představuje až desítky kilogramů ledu 
a zmrzlého sněhu. Ta může procházející lidi vážně zranit.

Stalo se to i devětačtyřicetileté ženě, která procházela českobudějovickou ulicí 
U Černé věže. Ze střechy domu na ni minulý týden spadl zledovatělý sníh. Lidé jí poté přivolali záchranku, která ji odvezla do nemocnice. „Měla poraněné oko a tržnou ranku v obličeji," popsala její zranění  mluvčí jihočeských záchranářů Petra Kafková.

V kraji jen včera dopoledne vyrazili hasiči kvůli sněhu 
a ledu na střechách nebo ke stromům, které nevydržely nápor sněhu, dvanáctkrát. 
„O víkendu nebyly zásahy tohoto typu téměř žádné. Dnes však opět začaly naše jednotky vyjíždět," řekla mluvčí hasičů Vendula Matějů.

Problém: Černá věž

Podle meteorologů přichází velké oteplení až na 12 stupňů Celsia, do poloviny týdne většina sněhu odtaje, takže nebezpečí bude ještě větší. Například budějovická Správa domů má domy zabezpečeny, obavy ale budí Černá věž.

„Na plechové kupoli je velké množství sněhu a z takové výšky ho nikdo nesundá," upozornil Čestmír Bušta ze Správy domů. V případě, že je nebezpečí pádu sněhu z věže akutní, nastupují strážníci 
a prostranství pod věží alespoň ohradí páskou.
Na situaci se chystá 
i radnice, plnou pohotovost má firma .A.S.A.

Sníh komplikuje program i dětem ze školek v centru Budějovic. Učitelky se je bojí vodit na procházky ulicemi podél domů. „Ve městě je to hrozně nebezpečné. Snažíme se pod domy moc nechodit a radši jdeme na Sokolský ostrov nebo k Malému jezu. Malé děti zůstávají na zahradě," řekla Věroslava Brožová, ředitelka Mateřské školy Vrchlického nábřeží.

Sníh s ledem, který se ze střech uvolní, váží běžně dvě stě kilogramů i víc. Když spadne rampouch z dvacetimetrové výšky, protrhne kapotu auta. „Je to hodně nebezpečné. Kdyby spadl na člověka, může ho to i zabít," upozornil Vladimír Liskovský z budějovické horolezecké firmy, která odstraňuje sníh z výšek, kam se nedostane technika.

Na problém se proto připravuje radnice. Podle mluvčí Jitky Welzlové stále trvá plná pohotovost, která se vztahuje na všechny zaměstnance firmy .A.S.A., jež se o zimní úklid stará. Pohotovost se týká 
i dalších firem, se kterými má město smlouvu. Město také jedná s majiteli domů, aby sníh ze střech bezpečně odstranili. „Šlo například o budovu Mariánských kasáren či objekt Novohradská 60, kde město za pomoci hasičů zasahovalo," upřesnila Welzlová.

Na obhlídku objektů v těchto dnech pravidelně vyráží  českobudějovická Správa domů. Náměstek firmy Čestmír Bušta včera kontroloval rampouchy a sníh na střechách kasáren ve Čtyřech Dvorech. „Objednali jsme dvě firmy, které jezdí s plošinami a odstraňují sníh z městských objektů, o které se staráme," popsal Deníku Bušta. Na některých domech má firma také topné kabely. Jde o elektrické zařízení, které rozmrazuje sníh a led na střechách a ve žlabech nebo okapech domů.

Problém ještě znásobí velká obleva, která Českobudějovicko zasáhne do poloviny týdne. „Bude se stále oteplovat a teploty se budou držet nad nulou. Nejteplejší bude středa, kdy má být až devět stupňů. Sníh bude rychle odtávat i díky teplému čerstvému jihozápadnímu větru," předpovídá meteorolog František Vavruška. Podle něj velká část sněhu, ne-li celá, roztaje do poloviny týdne.

Hrozí i stromy

Již týden jezdí do terénu zaměstnanci horolezecké firmy Vladimíra Liskovského. Sundávají zledovatělý sníh ze střech, okapů, parapetů i fasád. Novým hrozícím problémem jsou i sněhem zatěžkané stromy, které se musejí prořezávat kvůli možnému pádu.