Ačkoli bude premiéra až 10. dubna, první diváci mohli snímek zhlédnout při nedělní předpremiéře v budějovickém CineStaru.

Režijní debut Jiřího Mádla drží zajímavé prvenství. Jde totiž o jeden z prvních českých celovečerních filmů, který byl kompletně natočen digitální zrcadlovkou. Důvodem pro volbu této neobvyklé techniky byl samotný příběh o chlapci, který natáčí svůj první film.

Eliška Sýkorová, Matyáš Havel, Marek Kos a Karolína Čapková si zahráli v komparzu. Jedním z míst, kde štáb rozbalil své náčiní, byla českobudějovická Základní a Mateřská škola Kubatova. „Jiří Mádl sem kdysi chodil," říká ředitel Jaroslav Vaněk. „Možná právě proto si  nás do svého filmu vybral." Na záběrech ze školy se objevuje nejen celá školní budova, ale třeba 
i školní jídelna, tělocvična 
a jedna ze tříd.

Přestože se natáčelo v době letních prázdnin, žáci se dobrovolně sešli ve škole. Jednou z motivací pro letní návštěvu školy pro ně byla možnost zahrát si v celovečerním filmu. „Chtěl jsem se hlavně vidět na filmovém plátně, byla to dobrá příležitost," říká Matyáš Havel ze sedmé třídy.

„Ve filmu jsem si šel ve třídě pro vysvědčení. Zajímavé bylo, že jsme tam v té třídě nebyli jen spolužáci z jednoho ročníku. Třeba vedle mě seděl nějaký čtvrťák," dodává Matyáš Havel.

Na scény natáčené ve škole vzpomíná s úsměvem i Eliška Sýkorová ze sedmé třídy. „Třeba jsme museli běžet po chodbě a do jídelny. Natáčel se konec školního roku, takže jsme se pak jako loučili před školou a tak," vypráví.

Na Jiřího Mádla vzpomínají žáci základní školy s nadšením. „Jirka se s námi klidně fotil, byl moc fajn," říká žákyně osmé třídy Karolína Čapková.  „Akorát mě překvapilo, jak je malý. V televizi teda vypadá mnohem větší," doplňuje Marek Kos, který letos navštěvuje sedmou třídu.

Zdroj: Youtube

Hrdinové příběhu bydleli v České ulici

Barman Petr Znoj obsluhoval štáb filmu Pojedeme k moři a mnoho herců i komparsistů, kteří měli zázemí při natáčení v Budějovicích ve zdejším kulturním klubu Horká vana. Do bytu hlavního hrdiny to je odsud totiž jen pár kroků, je umístěn ve stejném domě v České ulici.

„Vlastně  mě překvapilo, že se nikdo nechoval jako hvězda. Všichni byli moc fajn," vypráví Petr Znoj a pokračuje: „Asi nejhezčí setkání jsem měl s Ondřejem Vetchým. Dával si u mě jedno kafe za druhým, prý tři dny nespal. A i při takové únavě nezapomněl za všechno poděkovat," vypráví s úsměvem barman, kterého překvapilo i to, v jak dobré fyzické kondici herec byl a obdivoval jeho svaly.

Režiséra, který měl plno práce, vídal jen letmo. „Jiří Mádl vždycky jen rychle proběhl, spěšně vypil kafe a běžel pracovat. On i ostatní byli moc příjemní, i když časem na ně padla únava." Pamatuje si i historku o tom, jak se mladý unavený režisér na chvilku „natáhl" na podiu, aby si krátce odpočinul. Byl ale tak unavený, že usnul a museli ho budit, aby jen tak tak stihl  natáčení dalšího záběru.

Píseň z Andělské aukce byla filmu inspiracíNa začátku všeho byla píseň „Sedět a hrát", kterou na dobročinné Andělské aukci českobudějovické Arpidy zpíval Jan Hlaváč. Předvánoční aukce se účastnil jako host  i Jiří Mádl, o svém setkání s písní říká: „To, jak Honza písničku zpíval, mě úplně fascinovalo. On má problémy s mluvením a nejdříve to na jeho zpívání bylo znát. Ale když se  rozezpíval, najednou to bylo, jakoby zpíval úplně zdravej kluk. Bylo to krásné."  Píseň ve filmu nakonec skutečně zazněla, i když v podání jiného interpreta.

Režiséra zaujaly staré šatny v Lišově

Staré šatny lišovského fotbalového hřiště zaujaly Jiřího Mádla, a proto i zde natočil několik scén. Vzpomíná na to  Klára Viršíková, která bydlí hned vedle zmíněného hřiště. „Taťka mi říkal, že na hřišti něco natáčí Mádl, já mu nevěřila. Ale pro jistotu jsem se tam šla podívat a opravdu to tak bylo," vypráví.

Dění kolem filmu nakonec Klára sledovala celé dopoledne a dostala se i mezi kompars. „Stála jsem tam ve skupině fanoušků a povzbuzovala jsem hráče," dodává.

Velkým zážitkem pro ni bylo setkání s režisérem. „Byl strašně v pohodě, dokonce jsem se s ním mohla i vyfotit. Celkově mě překvapilo, jak byli všichni ze štábu i z komparzu příjemní a ochotní."

Černá věž a okolí na plátněDrahé tety a já.Drahé tety a já (1974)V komedii Zdeňka Podskalského se objevuje budějovické náměstí, park Na Sadech a také Česká ulice. Hlavní mužský hrdina, číšník Michal, zde pracuje ve vinárně.

Muka obraznosti (1989)Zhruba pětina filmu podle románu Vladimíra Párala vznikla v Budějovicích. Na plátně je vidět Samsonova kašna i domy na náměstí. Točilo se také v Alšově jihočeské galerii.

Tři chlapi na cestách (1973)Komedie režiséra Oldřicha Lipského vypráví o účastnících exkurze do zemědělských závodů. Zájezdový autobus ve filmu projíždí přes budějovické náměstí.

Poslušně hlásím.Poslušně hlásím (1957) Komedie podle slavného románu Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války se natáčela hlavně v Putimi na Písecku. Švejk se ale 
nakonec setkává se svým nadporučíkem v Českých Budějovicích, v záběru je vidět trh na náměstí.

Operace mé dcery (1986)Část snímku s Vlastimilem Harapesem v hlavní roli vznikla v tehdy novém chirurgickém traktu českobudějovické nemocnice.

Stříbrná paruka (2001)Televizní seriál o hercích kočovné společnosti, kteří se zastavili i v Budějovicích. Na snímku je vidět kulturní dům Slavie.

Pyšná princezna.Pyšná princezna (1952)Slavná pohádka s Alenou Vránovou a Vladimírem Rážem vznikala na několika místech jižních Čech, známé jsou hlavně záběry ze zámku Hluboká. Filmaři využili i České Budějovice. Na Piaristickém náměstí natočili scénu z rušného tržiště, kam král přijíždí se svou družinou.

Komedianti (1953)Film inspirovaný povídkou Ivana Olbrachta vypráví o historii komediantské rodiny. V jedné scéně kráčí pošťák po budějovickém náměstí. Dále se 
ve snímku objevuje například Podhradský rybník 
v Hluboké nad Vltavou, Tržní náměstí v Táboře či náměstí Svornosti v Českém Krumlově.

Neříkej mi majore! (1981)Dětský snímek režiséra 
Jiřího Hanibala se natáčel hlavně v Trhových Svinech. Filmaři využili ale 
i České Budějovice, konkrétně jako místo, kde se koná holubářská výstava. Na plátně se objevuje hlavní náměstí, Česká ulice a Masné krámy.

Tichý společník (1988)Celý film vznikl v krajském městě. Natáčelo se mj. v Suchém Vrbném 
a Dukelské a České ulici.