„Jsem tady, protože si myslím, že to je dobrá věc," řekla Ilona Srncová. Dodala , že ani jedna ze studentek svátek zamilovaných neslaví. Akce Valentýnská kapka krve má za sebou již 12. ročník. V tom letošním se k únorovému termínu odběru krve přihlásilo na českobudějovické obchodní škole 18 žáků a pět učitelů, kteří na transfúzní oddělení českobudějovické nemocnice vyrazili mezi 10. a 12. únorem.

Další dárci navštíví odběrovou stanici 
v březnu, dubnu a květnu. „Všem za jejich postoj a odhodlání věnovat k Valentýnu vlastní ‚kapku' krve patří upřímné poděkování," řekla ředitelka školky Jarmila Benýšková.

Hitem jsou žíhané růže i vlastní zručnostJeden z letošních valentýnských trendů představují v českobudějovickém květinovém ateliéru Rozálie kytice, do nichž jsou navázané čokolády nebo bonbony.Okouzlí nejen svou vůní, ale také krásou. A když o speciální odrůdu žíhaných růží Harlequin obdarovaná patřičně pečuje, bude jí kytice lásku milého připomínat až tři týdny.

Právě růže Harlequin jsou podle floristky Lucie Maliňákové z květinového ateliéru Rozálie v českobudějovické Chelčického ulici jedním z letošních valentýnských hitů.

„Nezklame ale ani klasika, tedy červené nebo bílé růže," ujistila mladá floristka váhavé muže, kteří právě v květinářství hledají vhodný dárek pro svou drahou polovičku. A aby se z „obyčejné" květiny stala ta valentýnská, postačí malá přízdoba. Třeba červené peříčko, srdíčko lepené na drátek nebo špejli či pletené srdce z pedigu.

„Tím vším zvládnou hezkou květinu ozdobit i sami muži. A partnerky alespoň ocení jejich zručnost," usmála se floristka.

Doplnila, že těm, kteří nemají čas nebo chuť vkládat do přípravy dárku vlastní invenci, samozřejmě podají květinářky pomocnou ruku.

Valentýna ale nemusí připomínat jen řezané květiny. Vhodným dárkem jsou i ty hrnkové, vsazené třeba do proutěného košíčku ozdobeného mašlí. „Takhle můžeme dát dohromady nejlépe sezonní, právě kvetoucí rostliny. V tomto čase tedy petrklíče, hyacinty v různých barvách nebo narcisky. A až odkvetou, můžeme je zasadit do záhonu 
a košíček oživit maceškami nebo tulipány," popsala Lucie Maliňáková. Doplnila, že hrnkovou květinu hezky ozdobí i takzvaný spider, barevná dekorační textilie, která vypadá jako pavučina.

Dalším letošním valentýnským hitem je i květina a sladkost v jednom. „Zkoušíme letos novinku – čokolády nebo bonbony navázané přímo do kytice růží nebo gerber. Podle zájmu zákazníků to bude opravdu hit, alespoň nemusejí kupovat kytici a bonboniéru zvlášť," uzavřela Lucie Maliňáková z květinového ateliéru Rozálie, který je v provozu právě jeden rok.

Nejočekávanější film roku trhá rekordy

Zhlédnutí takového filmu může být netradiční oslavou Valentýna. Podle mnohých mužů je snímek absolutně o ničem, ženy ale příběh o miliardáři 
s neobvyklými zálibami láká. Jenom včera přišlo na film 50 odstínů šedi do českobudějovického multikina Cinestar 1631 diváků.

Lístky tady začali prodávat už před Vánoci. „Bylo to na popud zákazníků," řekla Svatava Kopečková, manažerka multikina Cinestar. „Někteří si to dali pod stromeček," doplnila.

Padesát odstínů šedi.

Mezi těmi, kteří do multikina vyrazili ve čtvrtek, tedy v den premiéry, byla Petra Jelínková z Českých Budějovic. „Šla jsem místo jedné z taťkových známých," vysvětlovala Petra Jelínková.

Jelikož knihu nečetla, na film šla bez očekávání. „Nadchl mě, asi půjdu znova," podělila se o své dojmy Petra Jelínková. „Je to natočené tak, že jsem se dokázala vcítit do té holky," dodala. Ani herecké obsazení ji nezklamalo. „Asi jsem se zamilovala," usmívala se Petra Jelínková.

Stejný nápor jako ve čtvrtek, čekají v multikině Cinestar také dnes. „V pátek jsme odehráli dvanáct představení, na které jsme vyprodali 1200 vstupenek. Na sobotu chystáme 14 představení, prodáno je zatím 1600 lístků," vypočítala Svatava Kopečková. Ještě včera odpoledne ale zbývala volná místa. „Dámy, které přijdou na 50 odstínů šedi na svátek svatého Valentýna, navíc dostanou od našich partnerů dárek," pozvala manažerka budějovického multikina.

Premiéru měl film včera také v lišovském kině. Podívat se tady na něj přišlo 70 lidí. „Celková kapacita je 80 míst, takže úplně vyprodáno nebylo, ale v neděli už je," řekla Marie Čapková, vedoucí kina v Lišově.

Na film se dnes chystá také Monika Sujová z Velešína. „Četla jsem knížku, tak jsem zvědavá na film," těšila se. Lístek na představení si kupovala až v úterý. „Zatím byl sál zdejšího kina zaplněný jen zčásti, takže nebylo problém lístek sehnat," dodala.

Slavnostně prostřou 
i nezadanýmKarel Štabrňák (vlevo), čtenář Českobudějovického deníku, zvítězil se svým receptem na sumce.Už několik týdnu dopředu lákaly restauratéři zamilované, aby 
k nim přišli oslavit svatého Valentýna. Vychutnat si tento kulinářský zážitek ale mohou nejen ti, kteří vedle sebe mají svou drahou polovičku. Slavnostně hodovat mohou též nezadaní.

„Když jsme dávali dohromady valentýnské menu, tak jsme zjistili, že si jej s chutí objednají nejen páry, ale i jednotlivci," říká Ondřej Pražák, provozní českobudějovické hospůdky U Divadla. „Proto nabízíme variantu jak pro dva, tak i pro jednoho," vysvětlil.

A zájem o prožití valentýnského večera v restauraci je veliký. Kdo si v Hospůdce U Divadla nerezervoval stůl včas, místo již v sobotu nedostane. „Už ve čtvrtek nám zbýval jen jeden volný stůl," doplnil Ondřej Pražák.

Podle něj ale zajímavé menu nemusí vzniknout jen 
u příležitosti nějakého svátku. „Menu by mělo být hlavně zajímavé. Ale u příležitosti svátku zamilovaných nesmí chybět čokoláda. Tu náš zkušený šéfkuchař David Bartáček připraví ve formě čokoládové pěny," doplnil Ondřej Pražák.