Je to nejdůležitější otázka celého obchodu, ve kterém půjde o miliardy korun. Ale pořád na ni není známa odpověď. Jaderná elektrárna Temelín nabízí Českým Budějovicím dodávku tepla na několik desítek let, ale dosud se neví, jaká bude cena.

Temelín by mohl být schopen zahájit dodávky už na přelomu let 2014 – 2015, jak Deníku potvrdil tiskový mluvčí elektrárny Marek Sviták. „Abychom mohli uskutečnit první dodávky v tomto termínu, tak bychom museli stavbu zahájit v roce 2013,“ upozornil ale Marek Sviták. Pro přivaděč už se proto chystají plány. „Aktuálně dokončujeme dokumentaci pro územní řízení, které by mělo proběhnout ještě letos,“ doplnil Sviták. Pro tisíce českobudějovických domácností je v současnosti rozhodujícím dodavatelem tepla městská teplárna. Obchodní jednání s Temelínem nechce teplárna podle svého mediálního zástupce Zdeňka Zuntycha komentovat. „Obecně lze uvést, že jednání by měla potvrdit, že projekt je životaschopný nejen technicky, ale především ekonomicky,“ uvedl ale pro Deník mimo jiné Zuntych.

Jednání o přivaděči pozorně sleduje i menšinový akcionář teplárny firma Forum Energy. Smlouva s Temelínem o dodávkách horké vody by mohla být pro českobudějovickou teplárnu výhodná, zaznívá od menšinového akcionáře teplárny firmy Forum Energy. Klíčová ale bude dohodnutá cena.

Podle tiskového mluvčího Forum Energy Giuliana Gianettiho by mohla dobrá smlouva teplárně výrazně pomoci. „Dobře postavená smlouva může dlouhodobě vrátit teplárnu mezi nejlevnější dodavatele v České republice,“ zdůraznil Giuliano Gianetti a připojil, že přivaděč by mohl ovlivnit cenu tepla a budoucnost teplárny na 40 let.

Rozhodující podíl akcií drží v českobudějovické teplárně město. Podle náměstka primátora Miroslava Jocha se bude přivaděč pravděpodobně řešit na valné hromadě společnosti jako důležité strategické rozhodnutí.Město se podle Jocha rozhodne jako hlavní akcionář až podle konkrétních výsledků jednání mezi JE Temelín a Teplárnou ČB. Prozatím by mohla teplo z Temelína odebírat jen sídliště na levém břehu Vltavy, ale teplárna plánuje, že současná horkovodní soustava se má do prosince 2012 rozšířit i na Pražské předměstí.

Případný přivaděč by měl podle mluvčího JE Temelín stát 1,5 miliardy Kč a investici by hradil ČEZ. Temelínská elektrárna je přitom podle Marka Svitáka schopna zajistit dodávky i v období, kdy je třeba kvůli kontrolám snížen její výkon. „Odstávku pro výměnu paliva vždy zařazujeme mimo hlavní topnou sezonu a vždy je v provozu jeden blok,“ uvedl Sviták a dodal, že pokud by nastala situace s oběma bloky elektrárny mimo provoz, tak zajistí dodávku tepla jeden z kotlů budějovické teplárny. O tom, jaká by byla cena za teplo a jak by se stanovovala, ale nesdělil ani Sviták za Temelín nic bližšího.