Jaderná elektrárna Temelín přechází z amerického na ruské palivo. Během následujících dvou měsíců ho vymění v prvním bloku. Druhý blok přijde na řadu příští rok na jaře, zatím využívá palivo americké firmy Westinghouse. Novým dodavatelem se stal na deset let ruský TVEL, který vyhrál výběrové řízení v roce 2006. Odstávku prvního bloku zahájil Temelín včera večer.

Lidí, kteří žijí v těsné blízkosti Temelína, se výměna nijak nedotkne. Většina z nich totiž v elektrárně pracuje a tak jsou o celé záležitosti dostatečně informováni. Podle starosty Zahájí Jiřího Nováka se výměna paliva v reaktorech v minulých letech na životě v obci nijak neprojevila.

„Pokud není problém, tak o dění v elektrárně ani nevíme. Když se nějaký vyskytne, tak nám dají okamžitě vědět,“ vysvětlil Novák. Spolupráce obcí a elektrárny je podle něj na velmi dobré úrovni.

Včera ve 21 hodin odpojil provozní personál první blok od rozvodné sítě. Délka odstávky je plánována na více než dva měsíce. Bude se na ní podílet 600 pracovníků ČEZ a asi 1000 pracovníků z padesáti dodavatelských firem. Za tu dobu vymění všech 163 palivových souborů v reaktoru. Běžně se jich při plánovaných odstávkách vyměňuje zhruba čtvrtina. Kvůli novému dodavateli je ale třeba vyměnit všechno palivo najednou.

„Při odstávce bude použitým palivem zaplněn první obalový soubor Castor, který má kapacitu na devatenáct palivových souborů. Následně ho zavezeme do skladu použitého paliva v areálu elektrárny. Tam nyní vrcholí dokončovací práce a zkoušky zařízení skladu,“ uvedl mluvčí elektrárny Václav Brom.

Při odstávce energetici zkontrolují turbogenerátor a také další důležitá zařízení. Nový sklad pro použité palivo v areálu elektrárny staví společnost ČEZ od loňského března. Vyjde na přibližně 1,5 miliardy korun. Dosud se vyhořelé palivo stále ukládá do bazénů vedle reaktoru.

Při nadcházející odstávce se Castor zaplní částečně vyhořelým palivem právě z bazénu, nikoliv z reaktoru. Mezisklad bude zatím fungovat rok ve zkušebním provozu. Sklad vyhořelého paliva je železobetonová stavba odolná proti extrémním přírodním vlivům, například i zemětřesení. Kontejner Castor, jejž vyrábí německé konsorcium GNS, odolá i pádu velkého dopravního letadla.

Osvědčené z Dukovan

Stejné se používají už 15 let v Jaderné elektrárně Dukovany. Do každého se vejde 19 palivových souborů. Použité palivo bude ve skladech uloženo zhruba 60 let, poté by měl být radioaktivní odpad převezen do hlubinného úložiště. TVEL je jedním z předních výrobců jaderného paliva na světě. Dodává ho do 76 jaderných reaktorů v 16 zemích Evropy a Asie.

Zdroj: ČTK