Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jaderná elektrárna Temelín se připravuje na havárii

České Budějovice – Únik radioaktivních látek nasimulují ve středu v elektrárně. Situaci bude řešit přes 900 lidí.

21.9.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Jaroslav Sybek

Ve středu brzy ráno dojde v jaderné elektrárně Temelín k úniku radioaktivních látek, hejtman svolá krizový štáb a na pomoc do havarijní zóny vyrazí hasiči, policisté i vojáci. To vše naštěstí jen fiktivně. Takový je scénář cvičení, které se uskuteční na jihu Čech.

Jedná se o největší cvičnou akci svého druhu. Zapojí se přes 900 lidí a 60 strojů, do terénu vyrazí policejní vozy, hasičská technika i vrtulník. „Cílem je prověřit činnost krizových orgánů, složek Integrovaného záchranného systému i obcí, jejich spolupráci a předávání informací,“ popsal generální ředitel Hasičského záchranného sboru České republiky Miroslav Štěpán.

Cvičení připravuje na situaci, kdy do okolí uniknou radioaktivní látky. To je ve skutečnosti podle ředitele elektrárny Miloše Štěpanovského vysoce nepravděpodobné. „Abychom nasimulovali havárii takového rozsahu, museli jsme fiktivně zkombinovat tři těžko představitelné poruchy. První je úplné roztažení největšího potrubí, druhou ztráta veškerého elektrického napájení,“ popsal. Ani to by ale stále nezasáhlo obyvatele mimo areál elektrárny. Musí tedy hypoteticky dojít ještě k třetí havárii, a to prasknutí kontejnmentu neboli tlakové ochranné obálky elektrárny.

Přesto, že cvičení zaměstná několik stovek záchranářů a hasičů, nemusí se občané obávat žádných komplikací. „Nezapomínáme na to, že nadále poběží normální život. Mohou se objevit dopravní nehody nebo požáry a my je samozřejmě budeme řešit,“ zdůraznil Štěpán.

Simulace úniku radioaktivních látek z Jaderné elektrárny Temelín má kromě spolupráce jednotlivých krizových orgánů prověřit také možnosti informování obyvatel. Ve středu a ve čtvrtek proto bude aktivována takzvaná Zelená linka Jihočeského kraje s telefonním číslem 800100450, na kterou mohou lidé směřovat své dotazy ohledně cvičení.

To se podle zákona koná každé tři roky. Naposledy byla dějištěm elektrárna Dukovany. Jihočeské cvičení je však co se týče počtu zúčastněných zatím největší. Poprvé se do něj zapojí i nevládní organizace, které budou koordinovat humanitární pomoc.

Středobodem celé akce bude operační a informační středisko jihočeských hasičů. „Budou se tam slévat veškeré informace, navíc poskytneme zázemí i dalším, například regionálnímu krizovému štábu, který zřídí Státní úřad pro jadernou bezpečnost,“ popsal ředitel Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje Lubomír Bureš.

Cvičení bude přihlížet asi stovka hostů. Hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola pozval i představitele sousedních zemí, kterých by se případná havárie také dotkla. „Akci jednoznačně vítám. Jsem sice naprosto přesvědčen o bezpečnosti elektrárny, ale zároveň kraj nechce nic podceňovat. Krizový štáb se navíc díky tomu může lépe připravit na povodně či sněhové a jiné kalamity,“ uzavřel Zimola.

Autor: Andrea Zahradníková

21.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dopravní značky. Ilustrační foto.
3

Borek zůstal i po otevření dálnice v dopravní pasti

Ilustrační foto

Napadl dva muže, jednoho zranil

Loď neuplavala. Ukradli ji

Neznašov - Že jsou lidé velmi nenechaví, dokládá i případ zmizelé lodě.

Vyšší Brod zažil léto, ve středu rozhodnou o teplotě mlhy

Jižní Čechy - Úterý na Hedviku (Svatá Hedvika pole zamyká a medu do řepy zamíchá) opět přepisovalo teplotní rekordy.

V Litvínovicích bude Dýňobraní

Litvínovice - Děti i dospělí se v sobotu 21. října od devíti budou chlubit svými výtvory z dýní.

Organizování dopravy JHMD převzala železniční správa

Jindřichův Hradec – Dva miliony korun ročně. Taková je částka, kterou společnost Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) začne ročně platit Správě železniční dopravní cesty (SŽDC).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení