Jeho cílem je procvičit činnost mobilních skupin v případě vzniku havárie a úniku radiace do prostoru.


„Krajský úřad Jihočeského kraje upozorňuje občany na to, že na veřejných komunikacích zejména v okolí Týna nad Vltavou dojde k motorizovaným přesunům specializované techniky i osob. Vše je připraveno tak, aby veřejnost nebyla aktivitami spojenými s průběhem cvičení zatěžována,“ uvedla tisková mluvčí krajského úřadu Maria Ptáčková.


Občanské sdružení Jihočeské matky v této souvislosti upozorňuje na některé nedostatky ve vnějším havarijním plánu. „Jedná se zejména o nedostatek krytů pro případnou nutnost evakuace obyvatel. Ochranné pomůcky, např. roušky či ochranné obleky by v případě havárie obdržely pouze zásahové jednotky hasičů a policie, ale minimálně ve vnitřní části zóny havarijního plánování, tedy do 5 km, by měli obyvatelé mít na tyto ochranné pomůcky nárok,“ řekla Deníku za Jihočeské matky Daniela Magersteinová. Havarijní plán podle nich neřeší ani situaci lidí, kteří nemají trvalé bydliště v zóně, jako jsou rekreanti či dojíždějící zaměstnanci.


Jihočeské matky také kritizují zmenšení zóny havarijního plánování z původních 20 na 13 km, o němž rozhodl Státní úřad pro jadernou bezpečnost. „Proti tomuto rozhodnutí jsme podaly v lednu 2007 stížnost k Evropskému soudu ve Štrasburku,“ dodala Magersteinová.
Cvičení mobilních skupin pořádá Státní úřad pro jadernou bezpečnost.