Sdružení totiž podávala stížnost kvůli tomu, že schvalovací proces EIA, který má posoudit vliv stavby dalších bloků elektrárny na přírodu, nerespektuje evropská práva.

Občanská sdružení by ráda připomínkovala některé kroky v procesu EIA, ale což podle české legislativy není možné. Ale háček je v tom, že podle evropských směrnic mají sdružení se k procesu EIA právo vyjadřovat.

„Ještě před podáním stížnosti jsme chtěli vládu upozornit na to a dosáhnout souladu českého práva a evropské legislativy. Vláda nám ale pouze odpověděla, že proces EIA je v pořádku,“ řekl ve středu Radko Pavlovec, který zastupuje občanská sdružení.

Chceme stopku!

A Evrospká komise jim jejich tvrzení uznala a vzala na vědomí, český zákon opravdu odporuje evropskému právu.

„Toto konstatování je pro nás velikým zadostiučiněním a zárukou, že naše práva při prosazování zákona nebudou moci být pominuta. A nebude se tu dít, že naše připomínky jen tak někdo vyhodí do koše, což se prokazatelně děje,“ doplnil Pavlovce další zástupce stěžujících si sdružení Vladimír Halama.

Občanská sdružení, která by do procesu EIA také ráda zasáhla svými připomínkami, proto budou po české vládě požadovat, aby nařídila ČEZu stažení celého procesu a zahájení nového.

„Naše společnost je v procesu EIA pouze žadatelem, který postupuje podle platné legislativy České republiky,“ řekl ve středu k problému tiskový mluvčí JETE Marek Sviták.