Jednak by měl být položen základní kámen ke stavbě meziskladu vyhořelého paliva a jednak by vláda měla konečně rozhodnout, jestli se bude Temelín dostavovat.

A právě na stavbu dalších bloků se chce vedení JETE začít připravovat už letos. A například i tím, že rozšíří řady svých zaměstnanců.

„Takže krize nekrize, my letos připravujeme nábor až téměř šedesáti lidí. A to je jen zárodek pro budoucí dostavbu. Ale nebude vůbec jednoduché takové odborníky sehnat,“ míní ředitel JETE Miloš Štěpanovský.

Bloky a také nový mezisklad

Nové síly budou pracovat jak na přípravě nových bloků, tak i na stavbě nového meziskladu. A protože se stavba dalších dvou jaderných reaktorů připravuje až na rok 2017, je podle Štěpanovského třeba, aby se JE Temelín hlavně zaměřila na mladé odborníky.

„Kdyby se skutečně rozhodlo, že se bude dostavovat, tak se tady bavíme o deseti letech. Takže naše nábory jsou jednoznačně tahem na mladé. Protože když dnes přijmeme například třicetiletého technika, tak nové bloky bude rozjíždět už čtyřicetiletý člověk, což ale je už na svém vrcholu,“ doplnil ředitel.

Jaderná maturita

Právě proto také JETE vloni ukončila už druhý ročník tak zvané Jaderné maturity. Tento projekt se zaměřuje na středoškoláky z technických oborů a nabízí jim školení v samotné elektrárně. A do budoucna chce právě Temelín prohloubit spolupráci se středoškoláky a vysokoškoláky a pokud možno si je vychovávat jako své techniky a inženýry.