Krátkodobou odstávku, během které bude snížen výkon reaktoru jen na třicet procent, si vyžádala oprava odvodnění pod vysokotlakým dílem turbíny.
Jde o banální poruchu v nejaderné části elektrárny. „Zjistili jsme netěsnost trubičky, která odvádí kondenzát z turbíny,“ vysvětlil důvod odstávky ředitel jaderné elektrárny Temelín Miloš Štěpanovský.

Naopak pětasedmdesát dní bude mimo provoz první blok Temelína. Odstávka, během které by mělo dojít na výměnu paliva, revize, opravy a modernizaci některých zařízení, začne přesně za týden. Snižovat výkon začne personál elektrárny v pátek večer. Zpět do sítě by měl být blok připojený 6. října.

Během velké odstávky bude nejen na reaktorovém sále rušno. V plánu je výměna dvaačtyřiceti palivových souborů. V reaktoru jich pak bude z celkového počtu 163 již 133 modernizovaných. Pravidelnou kontrolou projde tlaková nádoba, ve které je umístěn reaktor, revize a výměna rotoru ale čeká i generátor.

Podstatnou změnu prodělá zavážecí stroj, který slouží k manipulaci s palivovými soubory. V rámci modernizace experti vymění takzvanou televizní tyč i řídící systém stroje. „Manipulace s palivem by se tím měla do budoucna zkrátit o několik desítek hodin. Stroj bude připraven i na manipulace s novým palivem TVEL,“ přiblížil Štěpanovský.

Během odstávky prvního bloku chtějí na Temelíně také vyzkoušet transport makety kontejneru CASTOR, který slouží pro přepravu a skladování vyhořelého paliva, na reaktorový sál.