Jedno je ale už teď jisté, jako jakousi kompenzaci za další dva bloky poskytne jižním Čechám společnost ČEZ čtyři miliardy korun.

Nechtějí se vracet

„Jednání nebyla vůbec jednoduchá a bylo jich více než deset. My jsme vlastně na posledním jednání zastupitelů revokovali rozhodnutí našich předchůdců z roku 2004, kdy s dostavbou nesouhlasili. Tentokrát se všichni ze všech politických stran shodli na dostavbě, nikdo nebyl proti,“ naznačil jihočeský hejtman Jiří Zimola.

Nejen zástupci kraje mají také velkou radost z již zmíněných čtyřech miliard, které pomohou jižním Čechám s vybudováním a opravou silnic, podpoří sportovní či kulturní aktivity a podobně.

„Před mnoha lety nám byla vnucena nevěsta, ale až teď jsme si řekli o věno, na kterém se pantáta pěkně praštil přes kapsu,“ parafrázuje Zimola s úsměvem čtyři miliardy.

„Jihočeši za dostavbu dvou bloků opravdu získají dost výhod. A hlavně, čtyři miliardy korun v době ekonomické krize, je pro Jihočeský kraj opravdu velice dobrý krok,“ doplnil Zimolu už vážnějším tónem jeho první náměstek Martin Kuba.

Lidem jádro nevadí

Ani samotné vedení ČEZu už nechce opakovat kroky z osmdesátých let, kdy se téměř o stavbě JETE rozhodovalo bez předchozích domluv. „Jihočeský kraj a okolní obce jsou našimi významnými partnery, se kterými chceme budovat dlouhodobé partnerství. Smlouva je transparentní a jasně stanovuje pravidla hry. Vedle toho budeme i nadále pokračovat v otevřené komunikační politice, kde budou hrát kraj i obce významnou roli,“ vysvětlil Vladimír Hlavinka, ředitel Divize výroba společnosti ČEZ.

V těchto dnech je ale dostavba dalších dvou bloků zatím ve fázy zjišťovacího řízení v procesu EIA, které má určit, jaké budou mít další dva bloky dopad na životní prostředí.

Už teď ale rozhodnutí krajských zastupitelů leckomu vadí.

„Rozhodnutí krajských zastupitelů je mimořádně nezodpovědné,“ říká předseda jihočeských zelených Dalibor Stráský, původním povoláním jaderný inženýr. „Případná výstavba další dvou bloků v Temelíně ovlivní na mnoho let život nejen v našem kraji. V současné době nejsou známé ani konkrétní parametry tohoto záměru, ani obecná koncovka jaderného palivového cyklu.¨,“ dodává Stráský s tím, že kraj vlastně kupuje zajíce v pytli.

Mini průzkum Deníku mezi obyvateli Českých Budějovic ale ukázal, že lidé jsou pro dostavbu JETE. „Vrazilo se do toho už spousta peněz, takže dostavět by se elektrárna měla a elektřinu by také měla vyrábět. A když to nebude tady, bude to stát jinde,“ míní Stanislava Bartůšková.