Plánovaný start totiž zarazila drobná havárie. Oponenti jihočeské jaderné elektrárny však tvrdí, že technici měli závadu odstranit už dříve.

„Bylo dost času na „rutinní proklepnutí“ všeho, co je třeba. Zvláště proto, že na Temelíně je na rozdíl od Dukovan pouze jedna nezastupitelná turbína, přinese provozovateli toto nečekané zpoždění finanční ztrátu a nebude se tak moci vychloubat letošní rekordní výrobou, která se měla konečně po osmi letech blížit výrobě jaderných Dukovan,“ míní Pavel Vlček z Občanské iniciativy pro ochranu životního prostředí.

„Domnívám se, že taková příležitost ani v příštím roce nebude, a to kvůli pravděpodobnému časovému protažení i příští pravidelné odstávky, kdy se poprvé v útrobách reaktoru a bohužel v provozních podmínkách bude zkoušet palivo od ruské firmy TVEL. Jestli se však do té doby první blok vůbec rozjede,“ krčí Vlček rameny.

V JETE už v sobotu na prvním bloku dokončili fyzikální testy při minimálním výkonu reaktoru.

„Ale během závěrečných zkoušek turbogenerátoru před jeho připojením do rozvodné sítě byla zjištěna závada na rotoru třetího nízkotlakého dílu turbíny. Provozní Pracovníci elektrárny otevřou ve druhé polovině týdne nízkotlaký díl turbogenerátoru a kontrola zjistí příčinu a poté bude stanoven způsob a délka opravy,“ řekl v úterý o závadě tiskový mluvčí JETE Marek Sviták.

„Závada, ke které došlo v části elektrárny zajišťující výrobu elektřiny, nemá žádné dopady do jaderné bezpečnosti. Případnou potřebu výměny nízkotlakého dílu turbogenerátoru je možno tuto variantu uskutečnit. Náhradní díl je již připraven na strojovně prvního bloku,“ uklidnil Sviták všechny možné obavy.

Druhý blok funguje normálně a bez omezení.