Podle mluvčího elektrárny Marka Svitáka se ale událost způsobená lidskou chybou stala v nejaderné části zařízení v rámci pravidelné údržby a nejednalo se o nic závažného.

„Při plánované údržbě se měly čistit filtry čerpadla. Technici ale provedli práci na filtrech, které nebyly zajištěny,“ popsal příčinu problému Sviták.

Následoval výpadek napájecího čerpadla a automatický systém proto odpojil první blok od sítě. „Nešlo o nic závažného, nebyla to ani technologická závada. V sobotu bude obnovena dodávka elektrické energie do sítě,“ zdůraznil mluvčí elektrárny.

Ekolog Pavel Vlček z Občanské iniciativy pro ochranu životního prostředí ale vidí odpojení prvního bloku v jiném světle. „K výpadku turbonapájecího čerpadla sekundárního okruhu prvního bloku došlo kvůli pochybení techniků, kteří omylem čistili dvojici filtrů, kterou již čistili před několika dny,“ uvedl Vlček. Doplnil, že k páteční údržbě byla připravena druhá dvojice z celkem čtyř filtrů na čerpadle.

„I v sobotu se na odstavení prvního bloku v Jaderné elektrárně Temelín projevil lidský faktor. Přesněji řečeno nedostatečná kultura provozu, nedbalost a lajdáctví. Myslím, že jde o zajímavý námět pro inspektorát bezpečnosti práce,“ konstatoval Vlček.

„Lidé se pustili do údržby zařízení, které nebylo nijak zajištěno. A to jak ve vztahu k provozu, což se projevilo výpadkem celého bloku, tak ve vztahu k vlastní bezpečnosti,“ dodal Pavel Vlček.

Podle Svitáka je však systém proti lidským chybám v jaderné elektráně mnohonásobně zajištěn.

„Událost byla způsobena lidskou chybou, ale systém je mnohonásobně zajištěn, což se ukázalo i v tomto případě,“ řekl mluvčí elektrárny a zopakoval, že dodávka elektrického proudu do sítě obnoví první blok Temelína ještě během pátku.