Cílem nového ředitele největší české elektrárny je především stabilizovat provoz Temelína a výrobu elektřiny. „Nejdůležitější je pokračovat v projektu Bezpečně 15Tera, který je pro elektrárnu klíčový. Vladimír Hlavinka ho dobře rozjel a myslím si, že se díky němu zase Temelín dostane do pozice, v níž má být,“ plánuje Miloš Štěpanovský.


Projekt Bezpečně 15Tera, který spustilo vedení Temelína na začátku července, má do pěti let zkrátit odstávky a snížit neplánované výpadky bloků. Nyní jsou přerušení častější, delší a přinášejí finanční ztráty. Elektrárna by tak mohla od roku 2012 vyrábět ročně 15 terawatthodin nejméně dalších třicet let. Nyní produkuje přes dvanáct terawatthodin ročně.


Zároveň však nemá elektrárna při výrobě trhat žádné rekordy, smyslem projektu je optimálně využít její ekonomický potenciál při zajistění maximálně bezpečného provozu. Temelín má postupně vylepšit své bezpečnostní ukazatele tak, aby se do roku 2010 dostal mezi první čtvrtinu světových jaderných elektráren.


Kvůli stabilizaci provozu na Temelíně zatím nastupující šéf neplánuje ani žádné personální zemětřesení. „Nepočítám s žádnou razantní personální ani organizační změnou, není to potřeba. Chci zastřešit motivaci, získání lidí, aby projektu věřili a věděli, že nese ovoce,“ tvrdí Štěpanovský.


V době, kdy strojírenské firmy trápí nedostatek mladých kvalifikovaných odborníků, je podle něho na programu dne také navázat spolupráci se středními i vysokými školami v regionu. V úzce specializovaném provozu je to běh na dlouhou trať, protože výchova nového směnového inženýra trvá po absolvování vysoké školy minimálně sedm let. První dva roky po nástupu do jaderné elektrárny čeká na čerstvého absolventa příprava formou doškolení a potom musí na každé funkci od operátora turbíny až po vedoucího bloku strávit nejméně rok.


Podle Vladimíra Hlavinky může pomoci vyřešit problém nedostatku technicky vzdělaných odborníků povinná maturita z matematiky. „Podpořil bych každého ministra školství, který by chtěl zavést povinnou maturitu z matematiky, aby se nevytrácela část lidí, kteří jsou talentovaní. Musíme se soustředit na střední školství, abychom si pak vůbec měli koho vybírat z vysokých škol,“ podotkl Hlavinka, který s oblibou říká, že budoucí operátoři Temelína teď sedí v lavicích čtvrtých a pátých tříd základních škol.


Ačkoli sám se od ledna ujme vedení celé výrobní divize a zasedne také v představenstvu koncernu ČEZ, považuje bezproblémový chod Temelína nadále za svou prioritu. „Tomu podřídím i svůj program, chci být na Temelíně jeden den v týdnu. Rád bych, aby to pokračovalo tím směrem, že v roce 2012 budeme, jak rád říkám, tou nudnou elektrárnou,“ říká s nadsázkou Hlavinka.