Důvodem je podle tiskového mluvčího JE Temelín, Marka Svitáka, oprava v části elektrického generátoru. "Zatím je blok v provozu na 60ti procentním výkonu. Spotřebitelů se situace nedotkne, energetici pro práce využívají příznivé situace, kdy o Vánocích je o třetinu nižší spotřeba," uvedl.

Z víkendových změn ve výkonu prvního bloku vyplynula temelínským technikům potřeba provést opravu v části chlazení elektrického generátoru. Jde o zařízení v nejaderné části elektrárny, kde vzniká elektřina.

"Pro provedení prací musí provozní personál generátor odpojit od přenosové soustavy. Rozsah prací vyplyne až z následných kontrol. Předběžně to vypadá na výměnu průchodek v systému chlazení generátoru. Od průběhu opravy a výsledku následných zkoušek se bude odvíjet termín připojení bloku k přenosové soustavě. Podle předběžných odhadů by blok měl obnovit výrobu elektřiny začátkem příštího roku," sdělil.

Mluvčí dále uvedl, že spotřebitelů se nižší výkon elektrárny nedotkne a dodávky elektřiny neomezí ani plánovaná odstávka čtvrtého bloku dukovanské elektrárny. "Během Vánoc je přibližně o třetinu nižší spotřeba," dodal.