Příběh vypráví o světě, kde usnou najednou všichni rodiče, a děti odkázané samy na sebe se musí o všechno postarat. Nemá je kdo bránit, pečovat o ně. Dochází i k nebezpečným situacím a obchodu s dětmi. Dokonce jeden z hlavních hrdinů, malý Sam, byl unesen a sourozenci se ho vypravují hledat. „Příběh je možná trochu temnější, než je mladší divák u českého filmu pro děti zvyklý. Já bych ho ale nepodceňoval,“ říká Dan Svátek. I autor knihy totiž myslel, že titul budou číst teenageři a nakonec si ho našli čtenáři kolem devíti, desíti let.

Část snímku se natáčela v krajském městě, poté se štáb přesunul mezi Jindřichův Hradec a Slavonice. „Moje rodina pochází z jižních Čech a hlavně v České Kanadě, kde točíme většinu filmu, máme chatu,“ vysvětluje Dan Svátek, proč si vybral tuto lokalitu. Při četbě předlohy měl jasno, kde se filmový příběh bude odehrávat. Od jejího autora se pak dozvěděl, že sám spisovatel na jih Čech při psaní myslel.

Filmaře jste mohli potkat v Českých Budějovicích minulý týden. Nepozorovaně však přijeli poprvé už před časem v době koronavirové karantény. To bylo ve městě pusto prázdno. Režisér snímek chystal čtyři roky a jeho film si najednou spojil s realitou, která dokreslila atmosféru spícího města. „Pak přišla pandemie a děly se věci, které jsou i v našem filmu. Prázdné ulice, náznaky rabování, panika,“ vysvětluje filmař.

Herec Tomáš Měcháček na natáčení filmu Spící město.
Spící město: Miminko zachránili před kamerou v Široké

Dvě ze čtyř hlavních postav dětských hrdinů před kamerou ztvárnili synové Dana Svátka, devítiletý Kryštof a třináctiletý Adam. Filmování s vlastními dětmi má prý své pro i proti. „Dovolím si říct, že je znám a vím, jak na ně,“ považuje za plus režisér a pokračuje: „Pokud je ale jeden ze synů v pubertě, může se stát, že s tátou nesouhlasí a dojde k rozporu. Zatím to ale šlo dobře.“

Pokud by chtěli synové u filmu zůstat, doporučuje jim spíše být za kamerou než před ní.

Film Spící město v Českých Budějovicích.
OBRAZEM: Ve filmu Spící město usne i Tomáš Měcháček

Čtveřici dětí doplňují malé herečky Michaela Sodomková a Anežka Novotná. Jako naprosto odlišná dvojčata jsou podle Dana Svátka dokonalá. Všechny děti se prý jako sourozenci sladili . „A to včetně hádek. Vypadají, jako by byli od narození spolu,“ pochvaluje si ústřední čtveřici Dan Svátek.

Film Spící město bude mít dobročinný přesah. Jedna koruna z každé prodané vstupenky na film půjde na výsadbu lesa. „Do České Kanady totiž jezdím a vím, že je tam situace naprosto katastrofální,“ říká Dan Svátek.

Na Spící město si budete moci zajít snad v červenci příštího roku.